Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mluvčí povstalců: Rusko nám zbraně neposílá. Bohužel

Proruští radikálové pochodují ulicemi Doněcku, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proruští radikálové pochodují ulicemi Doněcku, | foto: ČTK

DONĚCK Rusko nám nepomáhá tak, jak jsme doufali, tvrdí mluvčí povstalecké Doněcké republiky Vitalij Ivanov. Reportérovi LN řekl, že jiné řešení vypjaté situace než vytvoření samostatného státu nevidí. "S kyjevskou juntou nelze jednat," prohlašuje rezolutně.

LN: Co je cílem toho všeho, co vidíme kolem - obsazení budov, převzetí kontroly nad mnoha městy v Doněcké oblasti, referenda, jež plánujete na 11. května?
Naším cílem je prostřednictvím referenda vytvořit nezávislý stát. Dlouhé měsíce jsme bušili na dveře vládců v Kyjevě, pořádali klidné demonstrace, klidné protesty, ale nikdo nám nenaslouchal, nikdo nám nevěnoval pozornost. Říkali nám cosi o federalizaci, široké autonomii, ale nic se nedělo. Teď už nám nezbývá nic jiného, než se distancovat od ukrajinského státu, protože Kyjev nepostupuje v zájmu svých občanů - nejen našich, ale i mnoha jiných částí Ukrajiny. Proto chceme žít v nezávislém státě, být svobodnými občany ve své zemi, mít právo na své názory, historii, tradice, na rozvoj své vlasti.

LN: A jak toho chcete dosáhnout?
Prostřednictvím referenda. Věříme, že nás většina obyvatelstva podpoří, že nás podporuje už teď. A když nás podpoří, jsme připraveni pokračovat po cestě směrem k nezávislému státu.

LN: Tím nezávislým státem chcete prohlásit jen Doněckou oblast?
Ano, zatím hovoříme jen o referendu na území bývalé Doněcké oblasti, nyní Doněcké lidové republiky. Současně s tím byla vyhlášena minimálně ještě jedna republika, která je schopna kontrolovat své teritorium - Luganská lidová republika. Bohužel v Oděse a Charkově se kvůli probíhajícímu teroru proces vytvoření podobných republik zkomplikoval, ale my věříme, že díky naší pomoci se podaří i v těchto regionech provést referenda a vytvořit nezávislé státy. Protože většina obyvatel si to přeje.

LN: Jak chcete takové referendum uskutečnit? To máte natolik pod kontrolou policii?
Máme podporu 75 procent obyvatelstva. Pokud jde o policii, tak řadoví policisté a nižší velení jsou jednoznačně na naší straně. Jednoznačně. Velení s námi sice sympatizuje, ale zaujímá „neutrální pozici“. Neorganizují proti nám žádné akce, nic proti nám nedělají. Dokážeme se dohodnout na společném udržování pořádku a zákonnosti ve městě.

ČTĚTE TAKÉ:

LN: A co doněčtí oligarchové v čele s nejbohatším Ukrajincem Rinatem Achmetovem, s těmi jste se také dohodli?
Pan Achmetov zaujal pozici pro nás nikoli ideální, ale pochopitelnou. Je neutrální, nepostupuje vůči nám nepřátelsky, ale že by byl k nám loajální, to se také říci nedá. Jsme na jeho teritoriu, které dvě desítky let ovládal, takže chápeme, že se mu to, co děláme, ne zcela zamlouvá. Ale žádné aktivní kroky proti nám neorganizuje. Jediné, co dělá, je, že zakazuje lidem, kteří pracují v jeho podnicích a závodech, aby se účastnili našich akcí. To, co tvrdí v ukrajinských novinách, tedy že nás podporuje a že je pro vytvoření Doněcké národní republiky, to je nesmysl.

LN: A podporuje vás někdo z místních oligarchů?
O tom nemůže být řeč. I proto máme velké problémy s financováním našich akcí. Ale daří se nám získávat peníze díky sbírkám po celé oblasti, teď už přišla i humanitární pomoc od Ruské federace. Zatím v nedostatečném množství, ale snad se to zlepší.

LN: Z Ruska jste tedy zatím dostali jen, jak vy říkáte, humanitární pomoc? Nic víc?
Ano, pouze humanitární pomoc, nic jiného. Žádní profesionální vojáci, žádná přímá pomoc od ruské vlády, o nějakých zbraních či vojenské podpoře nemůže být řeč. Bohužel. Rusko se z našeho pohledu chová krajně zdrženlivě. My bychom chtěli, aby nám pomáhalo mnohem víc.

Separatisté se v Doněcku střetli s policisty:

LN: Proč vám podle vás Moskva nepomůže tak, jak pomohla Rusům na Krymu?
To je geopolitický problém. Rusko nechce vyvolat třetí světovou vílku. Západ, Spojené stty a EU se ve vztahu k jihovýchodu Ukrajiny chová velice radikálně a tento konflikt by mohl přerůst v celosvětový střet, z něhož by mohla být třetí světová válka. Moskva se proto k otázce pomoci, uznání naší republiky a dalším věcem staví velmi opatrně.

LN: Existuje ještě šance, že byste se pokusili dohodnout s Kyjevem?
Kyjevská junta má jediný plán. Získat znovu kontrolu nad povstaleckými regiony. Za jakoukoli cenu.

LN: Proti vám stojí regulérní armáda, tady v budově máte pár mužů s kalašnikovy. To si troufáte vyhrát?
To je revoluce, ty vždycky začínaly z mála. Jak říkal Lenin, z jiskry se rozhoří plamen. Čím tvrdší bude postup ukrajinské armády, Národní gardy a tajné služby proti Doněcké republice, tím tvrdší bude naše odpověď.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

J. Feciskanin Втік... 14:23 8.5.2014
J. Feciskanin Re: Втік... 14:24 8.5.2014
P. Broda Re: Втік... 14:56 8.5.2014
D. Inzenyr Re: Втік... 15:20 8.5.2014
P. Broda Re: Втік... 15:34 8.5.2014