Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Mňau, tak zatím...‘ V Rusku se šíří sebevraždy dětí inspirované sociálními sítěmi

Svět

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Za poslední čtyři měsíce spáchalo sebevraždu více než sto ruských dětí. Stopy vedou na internet. Ruské úřady tak od minulého týdne zablokovaly osm pochybných webových stránek.

Rusko je už řadu let světovým lídrem v sebevraždách náctiletých a první v Evropě v počtu sebevražd dětí. Internet umožnil obrovský rozvoj „oboru“ (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Ela čekala na výtah s poněkud nervózním výrazem ve tváři. Když kabina přijela, chtěl s ní nastoupit jeden z obyvatel patnáctipatrového činžáku. Dívka se zarazila. Prý nepojede, řekla mu, když jí pobízel. Čeká na kamarádku.

Děvče nikdy žádnou přítelkyni v tomto domě nemělo. Vědělo však, že ve 14. poschodí jsou široká okna, která lze dokořán otevřít. Je odtud dobře vidět školu, ve které Ela navštěvovala sedmou třídu. Právě z tohoto místa dvanáctiletá dívka loni v prosinci skočila. Na odpočívadle nechala jen svoji oblíbenou bundu.

Rusko vykročilo ke smrti bez bolesti. Cestu otevřely utrpení nemocné dívky a vlna sebevražd

Co činí ze sebevraždy malé Ely případ, který otřásá nyní celým Ruskem? Pátrání její matky Iriny a novinářů z Novoj gazety po „pachatelích“ neobvyklé exploze dětských sebevražd na přelomu loňského a letošního roku vyvolalo vášnivou diskusi.

Stopy vedou na internet. O problému již jednají ruští poslanci i vláda, veřejnost je zděšena. Minulý týden bylo v Petrohradu zahájeno trestní řízení s neznámými pachateli ve věci navádění k sebevraždě. Včera oblastní rjazaňská prokuratura potvrdila další podezření – dvě školačky z Rjazaně, které před čtyřmi měsíci skočily z výškových domů, byly členkami stejné sociální skupiny. Vyšetřovatelé nyní zkoumají sociální síť VKontaktě a snaží se najít ty, kdo dětmi manipulují.

Rusko je už řadu let světovým lídrem v sebevraždách náctiletých a první v Evropě v počtu sebevražd dětí. Internet umožnil obrovský rozvoj „oboru“. Od listopadu 2015 do dubna 2016 spáchalo sebevraždu v Rusku 130 dětí. Všechny byly členy stejných skupin na sociálních sítích. A o sebevraždách tam diskutovaly. Některé stránky už ruské úřady zablokovaly.

Mňau, tak zatím...

Novináři si povšimli podivného jevu v prosinci 2015: čtyři teenageři spáchali sebevraždu – v různých městech, ve stejný den a ve stejný čas. Patřili do jedné skupiny na sociální sítí VKontaktě. Maskotem těchto dětí jsou velryby, neboť se občas vrhnou na břeh, aby skončily s pozemským bytím.

Kultovní postavou je Rina – dívka, která svou sebevraždu natočila na video a poslala přes světovou pavučinu do světa. Tedy někdo ji musel pomáhat poté, co už nebyla mezi živými.

‚Homosexuální děti jsou ošklivý vřed na hezké tváři matky Rusi‘

23. listopadu 2015 se v jednom ze sibiřských měst šestnáctiletá Rina položila na železniční koleje těsně před jedoucí nákladní vlak. Znetvořené tělo se ihned objevilo na síti. Skupiny dětských „velryb“ nedělaly nic jiného, než že si prohlížely, co zbylo z Riny, a diskutovaly o tom, jak ji napodobit. Tisíce dětí napsaly nebožce: „Ty jsi nejlepší!“ Rina se během několika hodin stala ikonou, její rozloučení „Mňau, tak zatím...“ hitem internetu. Obrázky dívky podobné Rině kreslila na sociální síti před smrtí i Ela.

‚Velryby plavou nahoru‘

Celkem 239 862 děti se stalo členy skupiny „Vzbuď mě ve 4:20“ na sociální síti VKontaktě. Patřila mezi ně i Ela. Většina z nich spolu chatuje a diskutuje mezi 4:20 a šestou hodinou ranní. Často o nejlepším způsobu, jak odlakovat nehty nebo o módních trendech. Lze ale narazit i na text: „Zradili tě přátelé? Vykašlal se na tebe kluk? Tak se zapiš do sekce „Velryby plavou nahoru“.

Ruští novináři našli dalších deset případů velmi podobných dětských sebevražd, ke kterým došlo od listopadu 2015 do současnosti. Všechny oběti si sundaly před činem svou oblíbenou bundu a složili ji, všechny byly členy některé z velrybích skupin VKontaktě. Právě tam totiž jedna z instrukcí velí – než skočíte, sundejte si bundu...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...