Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Kreml zakázal provládním médiím psát o hrozící nové mobilizaci

Rostovská oblast. Mobilizovaní branci odjíždějí na frontu. (31. října 2022) foto: Reuters

Kreml zakázal ruským provládním médiím šířit jakákoli vyjádření o případné další mobilizační vlně, i kdyby tato sdělení vycházela z informací od představitelů ruského parlamentu. Ruskému nezávislému zpravodajskému webu The Moscow Times to řekly dva zdroje z provládních médií.
  17:13

Kreml tímto způsobem zpřísňuje cenzuru, zatímco se šíří spekulace, že Rusko čeká druhá mobilizační vlna, uvedl zpravodajský portál.

„Dosud jsme mohli psát o současné mobilizaci i o možných scénářích a prognózách. Teď ohledně všech předpovědí platí stopka. Požadavek zní, že se nesmí citovat, ani kdyby šlo o vyjádření poslance nebo senátora,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Tuto neveřejnou instrukci podle něj média dostala z prezidentské administrativy krátce před začátkem vánočních a novoročních svátků.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve středu navrhl, aby se zvýšil celkový počet vojáků sloužících v ruských ozbrojených silách na 1,5 milionu. K naplnění tohoto cíle by bylo potřeba naverbovat do armády dalších asi 350 tisíc lidí. Šojgu argumentoval, že posílení armády je potřeba pro zajištění „ruské armádní bezpečnosti“.

Šojgu také navrhoval posunout dolní věkovou hranici pro nastoupení povinné ruské vojenské služby ze současných 18 let na 21 let. Horní věkovou hranici chce posunout z 27 na 30 let.

První vlna mobilizace začala v Rusku v září. Šojgu uváděl, že povoláno do zbraně má být do 300 tisíc lidí. Na konci října ministerstvo informovalo, že události spojené s částečnou mobilizací skončily a že další povolávací rozkazy už nebude vydávat. Ruský prezident Vladimir Putin ale nepodepsal nařízení o ukončení mobilizace, což podle lidskoprávních poradců ruským úřadům dává možnost kdykoli začít s další vlnou.

V této souvislosti se hovoří o skryté mobilizaci. Ta například podle krymského odboje porobíhá i na okupovaném poloostrově.

„V současné době probíhají na dočasně okupovaném Krymu opatření pro skrytou mobilizaci do řad ruských okupačních sil. Rusové se však veřejně snaží zpopularizovat službu v ruské armádě. Slibují si proto vojenské úklady přistát na Krymu, pokud půjdou bojovat proti Ukrajině,“ citoval povstalce list Ukrajinská pravda.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil nedávno oznámil , že takzvané „úřady vojenské služby“ na okupovaném Krymu začaly rozdávat mobilizační oznámení k podpisu, aby se zlepšily údaje o mobilizaci.

Autoři: ,

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...