22. února 2019 17:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na hranicích Venezuely se bude ‚bojovat‘ hudbou. Chystají se dva koncerty, jeden sponzoruje miliardář Branson

Podnikatel a vizionář Richard Branson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel a vizionář Richard Branson. | foto: Reuters

Caracas/Kolumbie Boj o moc ve Venezuele se v pátek změní na hudební souboj. V blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se odehrají dva koncerty, které jsou hudební verzí střetu mezi vládou prezidenta Nicoláse Madura, jež je pod značným domácím i zahraničním tlakem, aby odstoupila, a opozicí vedenou šéfem parlamentu Juanem Quaidóem, která se snaží získat humanitární pomoc.

V kolumbijském městě Cúcuta u hranic s Venezuelou se koná benefiční koncert zahraničních hudebníků ve stylu Live Aid, který sponzoruje britský miliardář Richard Branson. Jeho cílem je podpořit venezuelskou opozici a dostat do Venezuely humanitární pomoc, jejíž vstup na venezuelské území blokuje Madurův režim. Krom desítek muzikantů do Cúcuty dorazí také prezidenti Chile, Kolumbie a Paraguaye.

Vláda prezidenta Madura, který humanitární pomoc označuje za začátek vojenské intervence USA, chystá vlastní koncert na venezuelské straně hranice pod názvem Ruce pryč od Venezuely.

Podle nových údajů, které zveřejnila OSN, už z Venezuely uprchlo zhruba 3,4 milionu lidí. To je o 400 000 víc než poslední odhad z listopadu loňského roku. Nejvyšší počet venezuelských migrantů je v Kolumbii - více než 1,1 milionu. Následuje Peru s více než půl milionem běženců a Chile s 288 000.

Šéfa parlamentu Guaidóa od ledna uznala dočasným prezidentem země padesátka zemí, včetně USA poté, co poslanci označili za nelegitimní nový Madurův prezidentský mandát. Madura ale stále uznává mimo jiné Rusko, Turecko a Čína.

ČTK