9. prosince 2012 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moderátoři rádia, kteří napálili ošetřovatelku Kate, se sesypali

Mel Greigová, která imitovala hlas britské královny. Její kolega Michael Christian zase tvrdil, že je princ Charles. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mel Greigová, která imitovala hlas britské královny. Její kolega Michael Christian zase tvrdil, že je princ Charles. | foto: ČTK

LONDÝN Proč zemřela zdravotní sestra, od které moderátoři rádia podvodem vylákali informace o stavu vévodkyně Kate, se stále neví. Mladí moderátoři se psychicky zhroutili a skrývají se na neznámém místě. Britská policie mezitím kontaktovala kvůli případu australské kolegy.

Zatím ale není jasné, co přesně britští policisté chtějí. "Nic si od nás zatím nevyžádali," řekl komisař Nick Kaldas. Nenaznačil ale, že by policie vyšetřovala případ jako zločin.

Mladí australští moderátoři zavolali do londýnské nemocnice, kde ležela těhotná vévodkyně Kate, a předstírajíc královnu a prince Charlese získali informace o jejím stavu. Sestra Jacintha Saldanhaová je přepojila na kolegyni, která jim poskytla důvěrné informace o zdravotním stavu manželky britského prince. Saldanhaovou v pátek našli mrtvou. Spekuluje se, že si vzala život.

Oba moderátoři Mel Graigová a Michael Christian se zatím stále skrývají na neznámém místě. Ani jeden z nich se neobjevil na veřejnosti od pátku, kdy zemřela Jacintha Saldanhaová. Lidé z celého světa moderátory pranýřují na sociálních sítích, někteří volají po jejich propuštění, další píší, že "mají krev na rukou".

Australský úřad pro dohled nad médií je zasypaný stížnostmi na rádio 2Day FM, které čelí čím dál větší kritice. Poté, co se od něj začali odklánět inzerenti, stáhlo veškerou reklamu. Londýnská nemocnice krále Edwarda VII. mu už zaslala oficiální stížnost.

Ve špatném psychickém stavu
Stanice o víkendu uvedla, že oba moderátoři jsou ve velmi špatném psychickém stavu a dostává se jim "intenzivní psychologické pomoci." "Oba dali jasně najevo, že by chtěli vyjádřit svou lítost, ale naší prioritou v tuto chvíli je, aby byli v pořádku. Vyjádřili touhu promluvit. Nevíme ale ještě, kdy na to budou připraveni a jak to bude zorganizováno, ale rozhodně to chtějí," uvedla mluvčí vlastníka rádia Sandy Kayeová.

Čtěte také:

Mezitím promluvila rodina Jacinthy Saldanhaové. Její manžel Benedict Barboza na svém facebookovém profilu dle listu The Daily Mail uvedl, že je smrtí manželky zničen a že ji pohřbí v její rodné Indii. Šestačtyřicetiletá matka dvou dospívajících dětí žila s rodinou v Británii necelých deset let.

Její tchýně Carmine Barbozaová, která žije v Indii, novinářům řekla, že rodina netušila, že Jacintha Saldanhaová figurovala ve skandálu. "Minulou noc nám zavolal Benedict a informoval nás o Jacinthině smrti. Plakal a nemohl skoro mluvit," popsala Barbozaová.

"Dnes ráno jsme s Benedictem mluvili znovu a řekl, že kvůli formalitám ještě neviděl její tělo a úřady mu ho nepředají až do pondělí. Chceme její ostatky převést do Indie a vykonat pohřební obřady," dodala.

Porušili zákon?
Některá britská média se o víkendu zaobírala otázkou, zda moderátoři a potažmo stanice neporušili zákon. Šéf společnosti vlastnící rádio Rhys Holleran v sobotu prohlásil, že si je jist, že nikoliv. Odvysílání "žertíku" schválili i právníci stanice.

Nezávislí odborníci na právo ale upozorňují, že telefonát z právního hlediska zcela čistý být nemusel. Barbara McDonaldová, která vyučuje mediální právo na Sydney University, upozornila, že stanice mohla mimo jiné překročit australský zákon, který zakazuje tajné nahrávání konverzace.

Rádio 2Day FM mohlo také porušit zákon o urážce na cti, pokud by se prokázalo, že pouštěním konverzace v éteru obě zdravotní sestry zesměšnilo, cituje McDonaldovou list The Guardian.

Mluvčí vlastníka rádia Sandy Kayová tvrdí, že tím, že telefon zvedly ženy v Británii a nikoliv v Austrálii, žádný zákon porušen nebyl. McDonaldová tento argument označila za směšný.

Tragédie v rodině Saldanhaových

Zdravotní sestra Jacintha Saldanhaová pocházela z Indie a žila se svou rodinou již devět let v Bristolu, kam se přestěhovala z jižní Indie. Má syna a dceru.
Policie dnes uvedla, že smrt šestačtyřicetileté ženy je považována za "nevysvětlenou" s tím, že policisté nezjistili žádné podezřelé okolnosti. Příčina smrti zatím také není známa, koroner by ji ale měl určit příští týden.

, jvJana Vrubelová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!