Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moderní otroctví v Británii narůstá. Tamní úřady loni zaznamenaly na 5000 obětí

Svět

  11:23
LONDÝN/PRAHA - Britským úřadům se v loňském roce nahlásilo rekordních více než 5000 potenciálních obětí moderního otroctví a obchodování s lidmi. Podle zprávy britského Národního kriminálního úřadu (NCA) největší počet z nich poprvé tvořili britští občané, následovaní Albánci a Vietnamci, napsal v pondělí zpravodajský server BBC. Oproti předešlému roku se v zemi o 66 procent zvýšil počet dětí jako obětí moderního otroctví.
Prostitutky, ilustrační foto

Prostitutky, ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle NCA příčinou vysoké počtu obětí moderního otroctví v zemi je větší povědomí o tomto problému. Velké množství dětských obětí pak částečně způsobuje nárůst drogových tras. Jde především o ty cesty, na kterých městské drogové gangy využívají mladistvé jako kurýry pro přepravu drog, zejména heroinu a kokainu, na venkov a do pobřežních oblastí.

Moderní otroctví ve vietnamských marihuanových pěstírnách v Británii. ‚Steven‘ byl v zajetí už jako dítě

To je také důvodem zvýšeného počtu obětí s britským občanstvím, uvádějí vyšetřovatelé. V roce 2016 upadlo do moderního otroctví 326 Britů, loni se jejich počet zvýšil na 819.

S žádostí o pomoc se na britské úřady loni obrátilo celkem 5145 potenciální obětí moderního otroctví a obchodování s lidmi, což je vůbec nejvíce od roku 2009, kdy úřady podobnou zprávu vydaly poprvé. Oproti předešlému roku se jejich počet zvýšil až o 36 procent.

Ze zprávy vyplývá, že oběťmi nucených prací se stalo 2352 lidí. Třetina z nich byla zneužívaná k sexuálním účelům. O pomoc loni úřady požádalo více než 2000 dětí, v roce předešlém jich bylo bezmála 1300.

Podle šéfa NCA Willa Kerriho zvýšený počet moderních otroků v Británii jen dokazuje, že skutečný rozsah otroctví i obchodování s lidmi je v zemi mnohem větší. Uvedl přitom, že se jedná o vyvíjející se hrozbu vzhledem k tomu, že pachatelé se pohybují zejména na internetu.

Britské úřady se na moderní otroctví zaměřují až teprve v posledních letech. Pojem byl zaveden do britské legislativy až v roce 2015. Zákon mimo jiné zpřísnil tresty pro obchodníky s lidmi, kterým hrozí 14 let vězení až doživotí.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat