26. března 2018 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moderní otroctví v Británii narůstá. Tamní úřady loni zaznamenaly na 5000 obětí

Prostitutky, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostitutky, ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Britským úřadům se v loňském roce nahlásilo rekordních více než 5000 potenciálních obětí moderního otroctví a obchodování s lidmi. Podle zprávy britského Národního kriminálního úřadu (NCA) největší počet z nich poprvé tvořili britští občané, následovaní Albánci a Vietnamci, napsal v pondělí zpravodajský server BBC. Oproti předešlému roku se v zemi o 66 procent zvýšil počet dětí jako obětí moderního otroctví.

Podle NCA příčinou vysoké počtu obětí moderního otroctví v zemi je větší povědomí o tomto problému. Velké množství dětských obětí pak částečně způsobuje nárůst drogových tras. Jde především o ty cesty, na kterých městské drogové gangy využívají mladistvé jako kurýry pro přepravu drog, zejména heroinu a kokainu, na venkov a do pobřežních oblastí.

To je také důvodem zvýšeného počtu obětí s britským občanstvím, uvádějí vyšetřovatelé. V roce 2016 upadlo do moderního otroctví 326 Britů, loni se jejich počet zvýšil na 819.

S žádostí o pomoc se na britské úřady loni obrátilo celkem 5145 potenciální obětí moderního otroctví a obchodování s lidmi, což je vůbec nejvíce od roku 2009, kdy úřady podobnou zprávu vydaly poprvé. Oproti předešlému roku se jejich počet zvýšil až o 36 procent.

Ze zprávy vyplývá, že oběťmi nucených prací se stalo 2352 lidí. Třetina z nich byla zneužívaná k sexuálním účelům. O pomoc loni úřady požádalo více než 2000 dětí, v roce předešlém jich bylo bezmála 1300.

Podle šéfa NCA Willa Kerriho zvýšený počet moderních otroků v Británii jen dokazuje, že skutečný rozsah otroctví i obchodování s lidmi je v zemi mnohem větší. Uvedl přitom, že se jedná o vyvíjející se hrozbu vzhledem k tomu, že pachatelé se pohybují zejména na internetu.

Britské úřady se na moderní otroctví zaměřují až teprve v posledních letech. Pojem byl zaveden do britské legislativy až v roce 2015. Zákon mimo jiné zpřísnil tresty pro obchodníky s lidmi, kterým hrozí 14 let vězení až doživotí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz