Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mohl za smrt hokejistů v Jaroslavli? Najděte skutečného viníka, vyzval Timofejev soud

Svět

  19:10
MOSKVA - Jediný obviněný v kauze tragické letecké katastrofy v ruské Jaroslavli, kde v září 2011 zahynulo čtyřiačtyřicet hokejistů včetně trojice Čechů, se necítí být vinen. Vadim Timofejev, místoředitel společnosti Jak-servis, které letoun Jak-42 patřil, ve čtvrtek před soudem v Jaroslavli sdělil, že žaloba žádné hodnověrné důkazy o jeho vině nepředložila.

Trosky Jaku-42 foto: Reuters

Při leteckém neštěstí zahynuli v září roku 2011 hokejisté a funkcionáři klubu Lokomotiv Jaroslavl včetně českých hráčů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka a Slováka Pavla Demitry. Podle expertní zprávy piloti stroje způsobili katastrofu tím, že bezděčně brzdili, letoun nedosáhl potřebné rychlosti a havaroval.

Timofejev byl v letecké firmě zodpovědný za přípravu pilotů, kteří podle žaloby na provoz strojů Jak-42 nebyli dostatečně přeškoleni. Obžalovanému hrozí sedm let vězení. Předpokládá se, že přelíčení, které začalo loni v prosinci, může trvat až rok.

„Pokládal jsem se vždy za nevinného. Domníval jsem se, že soud předloží hodnověrné důkazy, ani jeden jsem ale zatím neviděl,“ citovala z čtvrtečního Timofejeva prohlášení agentura Interfax. Obžalovaný vyzval soud, aby se pokusil nalézt skutečného viníka.

Lidé v Minsku uctili památku zesnulých hokejistů.
Záchranáři odnášejí tělo jedné z obětí katastrofy.

Pochybnosti o řádném vyšetření tragického neštěstí mají podle Interfaxu i mnozí pozůstalí po ruských hokejistech. Matka jedné z obětí ve čtvrtek před soudem řekla, že příčina havárie objasněna nebyla. „Pozůstalí trvají na potrestání skutečných viníků,“ konstatovala.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat