Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mohli ji zachránit, věří rodina znásilněné Indky. Útočníky chce oběsit

Svět

  7:00
DILLÍ/PRAHA - Indická studentka, která zemřela na následky zranění po hromadném znásilnění, mohla žít. Alespoň je o tom přesvědčena její rodina, která poprvé promluvila s médii. Těžce zraněné dívce prý uškodilo, že ji do moderní nemocnice v Singapuru převezli příliš pozdě.

Demonstranti chtějí, aby byli útočníci oběšeni. foto: ČTK

Jméno zesnulé studentky dosud nebylo zveřejněno. Na internetu se sice objevily informace a dokonce fotografie dívky, jejich pravost se ale nedá ověřit. S indickými médii dva dny po její smrti promluvili příbuzní. "Mohli ji zachránit, ale rozhodnutí o převozu přišlo pozdě," řekl její bratr. "Singapurská nemocnice Mount Elizabeth (kam ji indická vláda převezla minulý čtvrtek - pozn. red.) má mnohem vyšší hygienické standardy, mohli tam předejít infekci," je podle serveru India Today přesvědčen bratr zesnulé dívky.

Lékaři jako oficiální příčinu smrti uvedli selhání několika orgánů, vážně poraněný měla i mozek. V indické nemocnici ležela 23letá studentka od 16. prosince, kdy ji v autobuse napadlo a brutálně znásilnilo šest mužů. Policie útočníky dopadla, obviněni jsou ze znásilnění, teď přibylo i obvinění z vraždy. Šestý útočník se hájí tím, že je nezletilý, a jako takový by nemohl být obžalován z vraždy. Aby se prokázal jeho věk, odeberou mu vzorky z kostí.

Rodina dívky prohlásila, že chce, aby byli všichni oběšeni. "Chceme, aby viseli na šibenici. A budeme za to bojovat až do konce," řekl bratr.

"Všichni jsme z toho šoku. S něčím takovým se nemůžeme smířit," uvedl otec dívky. "Je těžké uvěřit, že už nikdy neuslyším její hlas," dodal. Matka dívky je v nemocnici, po smrti dcery se zhroutila. Od útoku skoro nic nejedla, a doma čtyřikrát upadla do bezvědomí. Podle lékařů trpí extrémně silným psychickým traumatem. "Dceru vždy ochraňovala, víc než otec. Teď prochází obdobím, kdy sama sobě namlouvá, že se nic z té hrůzy nestalo," řekli lékaři.

Protesty v celé Indii

Tragická událost vyvolala řadu protestů po celé Indii. Účastníci požadují, aby vláda zakročila proti obtěžování, kterému jsou pravidelně indické ženy vystavovány - od osahávání po vážné násilí. Podle odhadů určitému druhu sexuálního násilí jsou denně vystaveny tisíce žen, často je však vůbec nehlásí. Někteří z protestujících žádají pro násilníky zavedení trestu smrti nebo nucenou kastraci.

Podle současných zákonů je maximálním trestem za znásilnění doživotní vězení. Oběti znásilnění ovšem jen zřídka vznášejí obvinění kvůli sociálnímu stigmatu a strachu, že budou obviněny, že útok samy vyprovokovaly.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat