Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moje strana a korupce? Jsou to lži, tvrdí španělský premiér. Neodstoupí

Svět

  14:52aktualizováno  15:06
MADRID - Španělský premiér Mariano Rajoy v parlamentu důrazně odmítl veškerá nařčení, která byla vůči němu vznesena v souvislosti s korupční aférou kolem jeho vládní Lidové strany. Přiznal, že udělal chybu, když věřil někomu, komu věřit neměl, nicméně opět zdůraznil, že odstoupit kvůli tomuto skandálu nehodlá.

V Madridu proti Rajoyově vládě protestují. Zde demonstrant s maskou premiéra foto: Reuters

Bývalý pokladník Lidové strany Luis Bárcenas byl v červnu vzat do vazby v souvislosti s podezřením z praní špinavých peněz, korupce a daňových úniků.

Podle vyšetřovatelů se také zapletl do machinací s účty Lidové strany, kvůli čemuž padlo podezření z účasti také na současného premiéra Rajoye. Podle španělských médií Bárcenas přiznal, že z tajného účtu, který spravoval dvě desítky let, posílal v letech 2008 až 2010 Rajoyovi a generální tajemnici strany Maríi Dolóres de Cospedalové peníze.

"Předstoupil jsem před poslance, abych poskytl nezbytná vysvětlení situace, ve které teď žijeme," zahájil premiér své dnešní vystoupení v zákonodárném sboru. A vzápětí dodal, že přišel popřít "lži a manipulace", které se týkají aféry kolem něj a Lidové strany.

Premiér Mariano Rajoy

"Mohu to shrnout do tří slov. Udělal jsem chybu. Omlouvám se, ale tak to bylo. Udělal jsem chybu, když jsem dal důvěru někomu, kdo si ji nezasloužil," hájil se předseda vlády v souvislosti s Bárcenasovými delikty. Nenechal však nikoho na pochybách, že kvůli skandálu nemíní odstoupit. "Nic spojeného s touto záležitostí mi nebrání a nezabrání dál řídit vládu," zdůraznil Rajoy. "Nic, co se tohoto týká, neomezí ani neovlivní program vlády," dodal.

Rozhodně popřel, že by si přilepšoval penězi z ilegálních černých fondů, které mu prý dával Bárcenas. Dušoval se přitom, že všechny své příjmy vždy přiznával daňovým úřadům. Ujišťoval také, že neexistovalo žádné ilegální financování jeho strany, což podle něj soudní vyšetřování prokáže. Rozhořčený premiér poukázal na to, že skandál poškodil jeho důvěryhodnost, stejně jako jeho strany, ale také poškodil dobré jméno Španělska v zahraničí, a to v době, kdy zemi sužuje vysoká nezaměstnanost, upadající ekonomika a velký schodek rozpočtu.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiérova plamenná obhajoba však neudělala velký dojem na opozici. "Pane Rajoyi, neřekl jste Španělům pravdu. A proto vás dnes žádám, abyste odešel. Žádám vás, abyste projevil solidaritu se svou zemí, která by neměla trpět tím, že má ve svém čele premiéra, jako jste vy," vmetl mu do tváře generální tajemník socialistické strany Alfredo Pérez Rubalcaba. Rajoy nicméně v reakci na kritiku a výzvy k demisi ze strany opozičních poslanců trval na tom, že neodstoupí. "Někteří vedoucí politici mě vyzývají, abych odstoupil. Odpovídám jim: 'Ne!'" "Nemohu být prohlášen za vinného, protože vinen nejsem. Nepodám demisi ani nevypíšu volby," zdůraznil.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat