Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moje strana a korupce? Jsou to lži, tvrdí španělský premiér. Neodstoupí

V Madridu proti Rajoyově vládě protestují. Zde demonstrant s maskou premiéra  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Madridu proti Rajoyově vládě protestují. Zde demonstrant s maskou premiéra | foto: Reuters

MADRID Španělský premiér Mariano Rajoy v parlamentu důrazně odmítl veškerá nařčení, která byla vůči němu vznesena v souvislosti s korupční aférou kolem jeho vládní Lidové strany. Přiznal, že udělal chybu, když věřil někomu, komu věřit neměl, nicméně opět zdůraznil, že odstoupit kvůli tomuto skandálu nehodlá.

Bývalý pokladník Lidové strany Luis Bárcenas byl v červnu vzat do vazby v souvislosti s podezřením z praní špinavých peněz, korupce a daňových úniků.

Podle vyšetřovatelů se také zapletl do machinací s účty Lidové strany, kvůli čemuž padlo podezření z účasti také na současného premiéra Rajoye. Podle španělských médií Bárcenas přiznal, že z tajného účtu, který spravoval dvě desítky let, posílal v letech 2008 až 2010 Rajoyovi a generální tajemnici strany Maríi Dolóres de Cospedalové peníze.

"Předstoupil jsem před poslance, abych poskytl nezbytná vysvětlení situace, ve které teď žijeme," zahájil premiér své dnešní vystoupení v zákonodárném sboru. A vzápětí dodal, že přišel popřít "lži a manipulace", které se týkají aféry kolem něj a Lidové strany.

Premiér Mariano Rajoy

Premiér Mariano Rajoy

"Mohu to shrnout do tří slov. Udělal jsem chybu. Omlouvám se, ale tak to bylo. Udělal jsem chybu, když jsem dal důvěru někomu, kdo si ji nezasloužil," hájil se předseda vlády v souvislosti s Bárcenasovými delikty. Nenechal však nikoho na pochybách, že kvůli skandálu nemíní odstoupit. "Nic spojeného s touto záležitostí mi nebrání a nezabrání dál řídit vládu," zdůraznil Rajoy. "Nic, co se tohoto týká, neomezí ani neovlivní program vlády," dodal.

Rozhodně popřel, že by si přilepšoval penězi z ilegálních černých fondů, které mu prý dával Bárcenas. Dušoval se přitom, že všechny své příjmy vždy přiznával daňovým úřadům. Ujišťoval také, že neexistovalo žádné ilegální financování jeho strany, což podle něj soudní vyšetřování prokáže. Rozhořčený premiér poukázal na to, že skandál poškodil jeho důvěryhodnost, stejně jako jeho strany, ale také poškodil dobré jméno Španělska v zahraničí, a to v době, kdy zemi sužuje vysoká nezaměstnanost, upadající ekonomika a velký schodek rozpočtu.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiérova plamenná obhajoba však neudělala velký dojem na opozici. "Pane Rajoyi, neřekl jste Španělům pravdu. A proto vás dnes žádám, abyste odešel. Žádám vás, abyste projevil solidaritu se svou zemí, která by neměla trpět tím, že má ve svém čele premiéra, jako jste vy," vmetl mu do tváře generální tajemník socialistické strany Alfredo Pérez Rubalcaba. Rajoy nicméně v reakci na kritiku a výzvy k demisi ze strany opozičních poslanců trval na tom, že neodstoupí. "Někteří vedoucí politici mě vyzývají, abych odstoupil. Odpovídám jim: 'Ne!'" "Nemohu být prohlášen za vinného, protože vinen nejsem. Nepodám demisi ani nevypíšu volby," zdůraznil.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...