Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Monako si dál ukrajuje z moře. Kníže Albert II. posvětil přeměnu 200 hektarů na půdu

Svět

  6:00
MONAKO/PRAHA - Monacké knížectví se usilovně snaží rozšířit své skromné území na Azurovém pobřeží. Druhý nejmenší stát světa se rozprostírá na pouhých dvou kilometrech čtverečních, na nichž se tísní nějakých 37 tisíc obyvatel. A další se sem chystají.

Celý čtyřkilometrový úsek francouzské Riviéry už je hustě zastavěn. foto: ČTK

Podle prognóz by se mělo v příštích deseti letech do Monaka přistěhovat 2700 cizinců, většinou movitých multimilionářů. Miniaturní knížectví je přitahuje nejen příjemným podnebím, ale zejména benevolentní daňovou politikou. Zhruba 35 stálých obyvatel Monaka ze sta jsou milionáři.

Jenže celý čtyřkilometrový úsek francouzské Riviéry už je hustě zastavěn. Zoufale chybí místo pro další parcely.

Rozšiřování monackého teritoria na úkor moře.

Proto kníže Albert II., hlava konstituční monarchie, před časem schválil obří investiční projekt v hodnotě dvou miliard eur, který by měl rozšířit monacké území na úkor moře o zhruba 200 hektarů půdy. Stavební práce již začaly.

Na nově získaném území by mělo podle listu Nice-Matin vyrůst do dvou let 120 luxusních domů, které chtějí developeři prodávat za astronomických 100 tisíc eur (zhruba 2,55 milionu korun) za metr čtvereční. To značně převyšuje ceny luxusních nemovitostí v centru Londýna či New Yorku.

„Poptávka po rezidenčních domech stojících přímo u moře je značná, takže pouze vysoká cena může zájemce odradit,“ soudí poradce Edward de Mallet Morgan z globální realitní společnosti Knight Frank.

Postaví i umělé útesy

Monako si odjakživa odkrajovalo ze Středozemního moře nová území. V posledních letech tyto snahy zbrzdila světová finanční krize, stejně jako obavy o zachování cenného ekosystému.

„Teplé vody těsně u monackých břehů jsou domovem nejméně 500 typů mořských řas a tisíců dalších vzácných organismů,“ upozornil francouzský biolog Alexandre Meinesz.

Stavební společnost Bouygues nakonec uspěla u monackých úřadů především díky zárukám, že během výstavby nebude nijak zasaženo životní prostředí. Součástí projektu Le Portier je dokonce i vytváření umělých korálových útesů, které by měly poskytnout útočiště vzácným druhům mořských ryb.

Svůj podpis připojilo pod nový projekt několik respektovaných architektů, mimo jiné i Ital Renzo Piano, autor londýnského mrakodrapu Střep či pařížského Centra Georgese Pompidoua. K elegantním stavbám bude přiléhat marina pro velké plachetnice.

Cizinci, kteří se přistěhovali do Monaka, si ale necení jen luxusního bydlení a výhod daňového ráje. Oceňují také pohodlnou dopravu – letiště v Nice je vzdálené jen 30 kilometrů – a užívají si i pocit bezpečí. „Můžete se tu po setmění kdekoli procházet bez obav, ani milionáři tu nepotřebují bodyguardy,“ říká britský podnikatel Nick Edmiston.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...