Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mongolští neonacisté pořádají hony na etnické Číňany

Dostihové závody v Mongolsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dostihové závody v Mongolsku | foto: Reuters

ULÁNBÁTAR Bat, tichý, elegantně oblečený čtyřiadvacetiletý Mongol vystudovaný v Moskvě, ukazuje hrdě na displej svého mobilního telefonu. Má na něm symbol umrlčí lebky používaný nacistickými jednotkami SS. Bat je členem Dajar Mongol, jedné ze tří registrovaných ultranacionalistických skupin v Mongolsku, které se v mnohém nechávají inspirovat evropskými neonacisty, píše agentura AFP.

Nepřítelem číslo jedna těchto xenofobních organizací je jižní soused Mongolska - Čína. "Vycvičili jsme 50 bojovníků, jejichž úkolem je pronásledovat Číňany žijící v Mongolsku a některé Mongoly, kteří mají čínské otce," vysvětluje Bat v rozhovoru v mongolské metropoli Ulánbátaru.

"Odmítáme jejich krev a jejich kulturu," dodává s přiznáním, že někteří jeho kolegové násilně na čínské státní příslušníky útočí.

Bývalý satelit Sovětského svazu Mongolsko, vklíněný mezi Čínu a Rusko, se před dvěma desetiletími obrátil na cestu kapitalismu, stále ale zůstává jedním z nejchudších států Asie.

Jeho bohatá naleziště mědi, zlata, uranu, stříbra a ropy zaujala zahraniční investory a vzbudila naději na lepší zítřky, ale členové skupin jako Dajar Mongol jakýkoli ekonomický či kulturní vliv zvnějšku odmítají.

"Nemůžeme jednoduše darovat Mongolsko Číňanům. Musíme ho chránit," konstatuje Bat, jehož skupina údajně čítá 300 aktivních členů.

Podle Bata si organizace bere na mušku také mongolské ženy, které mají sex s čínskými muži. Za trest jim vyholí hlavu nebo označí čelo tetováním, podobně jako byla židovským vězňům koncentračního tábora v Osvětimi tetována na tělo čísla.

Varování ministerstva zahraničí

Zločiny mongolských ultranacionalistů neunikly pozornosti Západu. Kupříkladu americké ministerstvo zahraničí od jara 2010 varuje turisty před "zvýšeným počtem xenofobních útoků proti cizincům" v Mongolsku.

"Mongolské nacionalistické skupiny si často pletou Američany asijského původu s etnickými Číňany nebo Korejci a mohou je bez varování či předchozích provokací napadat," píše se na webových stránkách ministerstva.

Většina obyvatel Kyrgyzstánu se stále živí pastevectvím a žije v jurtách.

Mongolská policie uvedla, že letos byli v metropoli Ulánbátaru zabiti dva čínští státní příslušníci. Motivem činu byla údajně vražda jednoho Mongola, kterou nedaleko hlavního města spáchal čínský občan.

Nálady ze sovětských dob

Franck Bille, který se na Cambridgeské univerzitě zabývá mongolskými postoji k Číně, sdělil, že xenofobní názory lze vystopovat do dob, kdy bylo Mongolsko v područí Moskvy.

"Tyto protičínské nálady jsou přímým produktem socialistické éry. Rusové pravidelně používali 'hrozbu Číny' k zajištění loajality Mongolů," tvrdí.

Když se Sovětský svaz rozpadl a Mongolsko zahájilo přechod k tržnímu hospodářství, tradiční nomádská společnost země se zhroutila a prohloubily se sociální rozdíly, které dále umocňují špatné sociální služby a vzdělání.

Zatímco náklonnost k Moskvě přetrvává - jak ruský prezident Dmitrij Medveděv, tak premiér Vladimir Putin byli loni v Mongolsku na návštěvě - vůči Pekingu panuje veřejné pohrdání.

"Stoupající vliv Číny v Mongolsku v těžařském a stavebním průmyslu přispěl k nárůstu nacionalistických nálad," říká Šurchú Dordž z ústavu mezinárodních studií Mongolské akademie věd.

Ekonomické předměstí Pekingu

Někteří Mongolové, mající mimo jiné na paměti dvousetletou nadvládu Číny nad Ulánbátarem za mandžuské dynastie Čching, se obávají větších ambicí Číny, ačkoli investice Pekingu by mohly zemi přinést nový věk prosperity, upozorňují experti.

"Evidentně nechtějí, aby se země stala ekonomickým předměstím Pekingu," říká Graeme Hancock, odborník na důlní průmysl, který pracuje pro Světovou banku. "Chtějí činit vlastní rozhodnutí," dodal.

Podle Dordže mají nacionalistické skupiny jen stovky, nikoli tisíce členů, přesto však představují vážnou hrozbu. "Jejich akce proti převážně čínským porušovatelům zákona stojícím na okraji společnosti by mohly v zemi získat širokou podporu," soudí Dordž.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.