Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za nucené přistání ve Vídni chce Morales uzavřít ambasádu USA

Bolivijský prezident Evo Moráles  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bolivijský prezident Evo Moráles | foto: Reuters

LA PAZ Uzavřením amerického velvyslanectví v Bolívii ve čtvrtek na summitu latinskoamerických států v bolivijské Cochabambě pohrozil prezident Evo Morales. Bolívie se podle něj k tomuto kroku "v případě potřeby" uchýlí odvetou za údajný nátlak, kterým si Washington vynutil neplánované úterní přistání bolivijského vládního letounu ve Vídni.

"Prozkoumáme, zda není nezbytné uzavřít velvyslanectví USA v Bolívii," řekl Morales na summitu skupiny Unasur, která sdružuje dvanáct latinskoamerických států. "Zastupitelský úřad Spojených států nepotřebujeme," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve společném prohlášení účastníci summitu žádají vysvětlení a omluvu z Francie, Portugalska, Španělska a Itálie. Prezidenti pěti latinskoamerických států rovněž oznámili, že podpoří bolivijskou oficiální stížnost v Komisi OSN pro lidská práva.

Francie se bolivijské vládě za incident omluvila, ale Morales prohlásil, že "omluvy nestačí". Španělské ministerstvo zahraničí oznámilo, že přistání na svém území bolivijskému letadlu nezakázalo. Bolivijská vláda vydala prohlášení, že si pozve velvyslance Francie a Itálie a portugalského konzula k pohovoru a bude žádat vysvětlení.

Navzdory tvrdým útokům na Spojené státy za pronásledování Edwarda Snowdena zatím žádná latinskoamerická země neprojevila zájem poskytnout prchajícímu Američanovi azyl. Jedinou výjimkou je Venezuela, tu ale podle sdělení Caracasu Snowden o azyl nežádá. Morales strávil proti své vůli úterní noc a středeční dopoledne na letišti ve Vídni, kde muselo jeho letadlo při cestě z Moskvy neplánovaně přistát.

Bolivijský prezidentský letoun na letišti ve Vídni

Bolivijský prezidentský letoun na letišti ve Vídni

Paříž a Lisabon mu totiž zakázaly přelet v obavě, že se na palubě skrývá americký uprchlík Edward Snowden. V cestě do Bolívie Morales mohl pokračovat až krátce před polednem, kdy se zmatky vyjasnily. Snowden na palubě letadla nebyl.

Solidaritu s Moralesem přijeli do Cochabamby vyjádřit prezidenti Ekvádoru, Venezuely, Argentiny, Uruguaye a Surinamu. Sedm ostatních členských zemí seskupení Unasur ale narychlo svolaný summit obeslalo delegacemi na nižší úrovni. Z Brazílie nepřijela ani Dilma Rousseffová, prezidentka nejmocnějšího státu kontinentu.

Podle bolivijských pořadatelů byl summit "demonstrací bezpodmínečné podpory bolivijské vlády v jejím boji s agresí Spojených států a jejich evropských spojenců".

Summit v Cochabambě se konal na pozadí násilných útoků proti diplomatickým zastoupením USA a Francie v Bolívii. V Santa Cruz na východě země útočníci potřísnili budovu amerického konzulátu červenou barvou a popsali protiamerickými nápisy. V hlavním městě La Pazu dav kameny zaútočil na francouzské velvyslanectví.

Ke střízlivému pohledu na diplomatický incident vyzval kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Na svém twitterovém účtu vyjádřil solidaritu s Moralesem, ale varoval před zavlečením regionu do diplomatického konfliktu s Evropou.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?