Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Morales se po problémech kvůli Snowdenovi vrátil do Bolívie

Bolivijský prezident Evo Morales | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bolivijský prezident Evo Morales | foto: Reuters

LA PAZ Bolivijský prezident Evo Morales se vrátil do své vlasti poté, co mu cestu z Ruska zkomplikovalo podezření, že se na palubě jeho letadla skrývá Edward Snowden. Incident pobouřil země Latinské Ameriky a Bolívie si kvůli němu stěžuje u mezinárodních organizací.

Kvůli bývalému technikovi amerických tajných služeb Snowdenovi, jehož Spojené státy stíhají za vyzrazení odposlechového programu Prism, v úterý údajně zakázala bolivijskému vládnímu speciálu přelet Francie a rovněž Itálie a Portugalsko. Morales tak proti své vůli strávil úterní noc a středeční dopoledne ve Vídni.

ČTĚTE VÍCE:

Bolívie již oznámila, že podala proti jednání evropských zemí stížnost generálnímu tajemníkovi OSN a také vysokému komisaři OSN pro lidská práva.

Bolivijský viceprezident Alvaro García prohlásil, že důvodem je "porušení mezinárodního práva, porušení letového práva a ohrožení života prezidenta zákazem průletu nad některými evropskými zeměmi, což se neděje ani v době války".

Incident pobouřil i další země

Diplomatický incident pobouřil kromě Bolívie i další latinskoamerické země a hrozí zhoršením jejich vztahů ke zmíněným evropským státům. Kvůli události byl na dnešek do brazilského města Cochabamba svolán mimořádný summit Unie jihoamerických národů (UNASUR). Účast zatím přislíbili prezidenti Bolívie, Ekvádoru, Venezuely, Argentiny, Uruguaye a Surinamu.

"Ostatní státy budou o úrovni své účasti informovat později," uvedla UNASUR, která sdružuje celkem 12 států.

Morales před incidentem připustil, že Bolívie je ochotna uvažovat o tom, že Snowdenovi poskytne azyl. Snowden, který nadále zůstává v tranzitu na moskevském letišti Šeremeťjevo, požádal o azyl dvě desítky dalších zemí. Americký prezident Barack Obama varoval, že udělení azylu Snowdenovi by vedlo k vážným důsledkům.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....