Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z rodičů lovce nacistů posmrtně udělali mormony

Svět

  19:55
SALT LAKE CITY/PRAHA - Mormonská církev pokřtila rodiče známého lovce nacistů Simona Wiesenthala. Ti přitom zemřeli už před mnoha lety. Přijetí do církve rozzuřilo jak židy, tak katolíky. Mormoni se proto za křest omluvili.

Simon Wiesenthal na snímku z roku 1995 foto: ČTK

Obřad se podle informací agentury Reuters konal v mormonských chrámech v Utahu, Idahu a Arizoně. Mluvčí Wiesenthalova centra označil křest za naprosto nepřijatelný.

"Duše lidí, kteří za války ztratili vše a zemřeli, protože byli židé, by neměly být zneužívány v jiných náboženstvích," řekl rabín Abraham Cooper.

ČTĚTE TAKÉ:

Mormonská církev, formálně označovaná jako Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů, povoluje, aby mrtví byli pokřtěni a přijati tak do církve, podle jejich učení se totiž duše zemřelého může sama rozhodnout, jestli křest přijme či odmítne.

Wiesenthal dopadl víc než tisíc nacistických válečných zločinců. Zemřel v roce 2005. Jeho matka Rosa zemřela v koncentračním táboře v roce 1942, otec Ašer zahynul během první světové války.

K mormonům se hlásí i Mitt Romney

Křest by býval prošel bez povšimnutí, kdyby bývalá mormonka Helen Radkey neobjevila jména Wiesenthalových rodičů v mormonských seznamech. Církev, ke které se hlásí i republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney, se proto omluvila. "Bylo to selhání jednotlivce, které už se nebude opakovat," přislíbil mluvčí mormonů Michael Purdy.

Mitt Romney

Rabín Cooper k tomu dodal, že pro Simona Wiesenthala, pokud by ještě žil, by tato zpráva byla těžkou ranou. "Omluva je k ničemu, pokud k takovým věcem dochází opakovaně," dodává s narážkou na praktiky mormonů, kteří své řady tímto způsobem rozšiřují často.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat