14. února 2017 7:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Luxusní klinika pro Putina a ruské hodnostáře má zelenou. Stavba může začít

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Moskevské úřady daly zelenou výstavbě exkluzivní kliniky, která má podle nejmenovaných zdravotníků pečovat o prezidenta Vladimira Putina a další vysoce postavené ruské hodnostáře. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na komuniké moskevské radnice, podle které příslušný výbor schválil plány projektu. Padla tím poslední překážka a stavební práce mohou začít.

Plánované zařízení, které má vzniknout v rámci ústřední kremelské nemocnice na okraji Moskvy, má být podle dokumentů vybaveno speciálními komunikačními systémy, které jsou podle ruských zákonů vyhrazeny pro prezidenta, premiéra a další vedoucí představitele.

Výbor pro architekturu a městské plánování nakrátko na internetu zveřejnil podrobné plány nové budovy. Ty ukazovaly pokoje pro šest hospitalizovaných pacientů, jakož i pokoje s jedním lůžkem pro izolovaného pacienta. Budova měla mít přízemí a tři patra, ale plány nezachytily nejvyšší poschodí. To podle dokumentace, do níž Reuters dříve nahlédl, bude zahrnovat dva apartmány pro velmi důležité pacienty, každý o rozloze 200 metrů čtverečních.

Všechny plány zmizely během pondělí z webu výboru bez jakéhokoli vysvětlení, proč byly staženy. Mluvčí správy Kremlu, která dohlíží na kliniku, se odmítl vyjádřit. Hlavní moskevský architekt Sergej Kuzněcov doporučil obrátit se na tiskové oddělení státního koncernu Mosprojekt, které dosud na otázky neodpovědělo.

Nová klinika má být podle komuniké součástí programu budování nových zařízení vybavených nejvyspělejší technikou pro co nejrychlejší určení diagnózy a stanovení léčby.

Kremelská správa dříve uvedla, že zařízení je určeno nejen pro prezidenta a premiéra, ale má pečovat o stovky státních úředníků. A že podrobné plány nešlo zveřejnit, protože představují státní tajemství.

Výdaje kremelské správy na výstavbu a obnovu zdravotnické infrastruktury vzrostly podle oficiálních údajů v letech 2012 až 2016 o 200 procent, zatímco výdaje na státní péči o běžné Rusy vzrostly mnohem méně, dokonce zaostaly za inflací, poznamenala agentura Reuters.

ČTK
  • 9Diskuse