21. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva a Minsk se sbližují v daních i zákonech. Běloruská opozice se obává pohlcení Ruskem

Ruský prezident Vladimir Putin na summitu G20 v japonské Ósace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin na summitu G20 v japonské Ósace. | foto: Reuters

MINSK/PRAHA  Společné daně, občanský zákoník a jednotný trh s energiemi. Tak vypadá plán sjednocování ekonomik Ruska a Běloruska, který má začít fungovat od roku 2021 a podle opozičních médií může vyústit ve faktické pohlcení Minsku Moskvou.

V Bělorusku vzbudil mimořádný rozruch článek v pondělním vydání ruského listu Kommersant, popisující obsah dokumentu, který deset dnů předtím tajně podepsali ruský premiér Dmitrij Medveděv a jeho běloruský protějšek Sjarhej Rumas. Jde o „jízdní řád“ postupné unifikace administrativních záležitostí, kde pro občany zřejmě nejvýznamnější budou jednotné daně, jako bonbonek k tomu přijde od června příštího roku zrušení roamingu. Týkat se má ale i například občanského zákoníku či jednotné regulace trhů s ropou, plynem a elektrickou energií. Naopak samostatně budou dál fungovat diplomacie, obrana, školství či zdravotnictví, oddělená zůstane i měna.

„Takový stupeň integrace je vyšší než v Evropské unii, fakticky tu je řeč o založení společné konfederace,“ píše Kommersant. Přitom ale lze těžko mluvit o rovnoprávných vztazích, protože ruská ekonomika je téměř třicetkrát větší něž běloruská. Rozdíl je i ve formě hospodářství obou států – běloruské je řízeno centrálně, ruská ekonomika má v sobě určité tržní mechanismy.

Rusku se však taková investice vyplatí. Minský opoziční portál Běloruskij Partyzan to považuje za rafinovaný plán na pohlcení menšího souseda poté, co v Kremlu zavrhli jiné varianty – uměle vyvolaném referendum s možností falzifikace, jemuž proti očekávání vzdoruje běloruský prezident Alexandr Lukašenko, či vojenský zásah (další pošramocení reputace Moskvy a sankce).

Tady scénář podle portálu počítá s tím, že se integrace bude zadrhávat a váznout. „Poté Kreml řekne: Nejste schopni nic odsouhlasit, přejdeme proto na ruské normy, měnu a zákony. A najednou se ukáže, že je tu vše ruské,“ píše Běloruskij Partyzan.

Ve hře je také post pro Vladimira Putina, kterému končí v roce 2024 druhý prezidentský mandát a mohl by se stát hlavou budoucí konfederace. To je ale ještě poměrně daleká budoucnost a otázka je, zda bude chtít v té době už sedmdesátiletý Putin ještě vládnout (jeho předchůdce Boris Jelcin skončil v 69 letech).

A ruským vizím sjednocení brání také Lukašenko. Běloruský „baťka“ sice létá do Moskvy hrát s Putinem hokej, ve skutečnosti ale zdatně kličkuje.

Posledním kouskem byla srpnová návštěva dnes už bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona v Minsku. S Lukašenkem mluvil přes dvě hodiny a nazval to „fascinující konverzací“: „Diskutovali jsme globální hrozby po celém světě i to, kde se naše zájmy shodují,“ řekl. A tento týden v Minsku oznámil náměstek ministra zahraničí USA David Hale obnovení zastoupení na úrovni velvyslanců, zmrazené po kritice represí běloruského režimu proti opozici.

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.