Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Moskva hrozí: Štítu NATO zasadíme preventivní úder

Svět

  10:40aktualizováno  12:25
MOSKVA - "Buď budeme spolupracovat, nebo budeme muset přistoupit k protiopatření," zahájil konferenci o protiraketové obraně v Moskvě ruský ministr obrany Anatolij Serďukov. Podle náčelníka generálního štábu Nikolaje Makarova je Moskva připravena v případě vyostření situace zasadit "preventivní úder"

Oslavy 65. výročí vítězství ve druhé světové válce v Moskvě foto: ČTK/AP

Dvoudenní moskevskou konferencí, která předchází květnovému summitu NATO v Chicagu, vrcholí ruská kampaň proti plánům aliance na posílení protiraketové obrany evropských zemí NATO.

„V době vyostření situace se bude rozhodovat o použití stávajících úderných prostředků v předstihu.“

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Nikolaj Makarov

Hrozba íránských a severokorejských raket, kterými USA a NATO budování štítu odůvodňují, je podle ruských generálů příliš mlhavá.

Skutečným terčem se prý jeví ruský "odstrašující potenciál", tedy jaderné rakety na souši i na ponorkách, na nichž spočívá bezpečnost země.

Diskutovat o protiraketové obraně podle ruských médií do Moskvy přijelo kolem 200 politiků a vojenských expertů z více než 50 zemí.

Generál Valerij Gerasimov dvěma stovkám diplomatů a vojenských expertů z padesátky zemí předvedl i počítačový model, ukazující podle ruských vojáků, jak ke konci desetiletí budou americké protiraketové střely schopny sestřelovat i ruské mezikontinentální rakety, mířící na New York a Los Angeles.

„Cena chybných rozhodnutí může být mimořádně vysoká.“

Dmitrij Medveděv

Ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Podle americké zvláštní zmocněnkyně pro štít Ellen Tauscherové je ruský počítačový model založen na chybných předpokladech a štít nebude s to sestřelovat ruské rakety vybavené vícenásobnými hlavicemi a klamnými cíli.

Buď spolupráce, nebo 'protiopatření'

"Buď budeme spolupracovat a společně čelit hrozbám, anebo budeme muset přistoupit k protiopatření," prohlásil na úvod ministr Serďukov, podle kterého dosavadní jednání mezi Moskvou a Washingtonem uvázla ve slepé uličce.

"Naše argumenty se neberou vážně, a proto budeme nuceni přijímat protiopatření, abychom dali partnerům na vědomí, že protiraketový deštník bezpečnost v Evropě nezvýší, ale zhorší," prohlásil náčelník generálního štábu Nikolaj Makarov.

Zopakoval dřívější výstrahy, že na štít Moskva odpoví i rozmístěním raket Iskander u Kaliningradu. Rusko by podle generála mohlo protiraketovému štítu zasadit i "preventivní úder".

ČTĚTE TAKÉ:

"Se zřetelem na destabilizační charakter protiraketové obrany - zejména vytváření iluze, že je možný beztrestný odzbrojující úder - se v době vyostření situace bude rozhodovat o použití stávajících úderných prostředků v předstihu," varoval Makarov.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v poselství účastníkům upozornil, že protiraketová obrana se "přímo týká strategické stability a cena chybných rozhodnutí může být mimořádně vysoká".

USA: Makarove, nepřesvědčil jste

Ruské výhrady na místě odmítl náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. "Náš systém nebude zaměřen proti Rusku, není to možné ani z geografických, ani vojenských důvodů," ujistil s tím, že počet protiraketových střel bude příliš nízký, než aby ohrozil ruskou "odstrašující" schopnost zasahovat americká města od východního po západní pobřeží.

"Generále Gerasimove, generále Makarove, nepřesvědčili jste," prohlásil a opět vybídl ke spolupráci na základě dvou protiraketových systémů, aliančního a ruského, které by zvýšily bezpečnost na kontinentu.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...