Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Omezit pohyb ruských diplomatů v EU? Českého návrhu se některé státy lekly

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na konferenci v Severní Makedonii. (1. prosince 2023) foto: Reuters

Český návrh týkající se omezení pohybu ruských diplomatů v Schengenu přispěje k větší bezpečnosti Česka i bezpečnější Evropě. Po pondělním jednání unijních ministrů zahraničí v Lucemburku to řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský. Česká republika pro návrh zatím nezískala dostatečnou podporu mezi členskými státy EU, nedostal se proto do schváleného čtrnáctého balíčku sankcí proti Rusku.
  19:48

Lipavský se ale podle svých slov nevzdává a bude se snažit návrh dál prosazovat.

„Jednáme bilaterálně s celou řadou zemí, poslal jsem dopis vysokému představiteli (Josepu Borrellovi), který spolupodepsali další představitelé členských zemí jako Dánsko, Nizozemsko, všechny tři pobaltské země a také Polsko a Rumunsko,“ řekl českým novinářům Lipavský. „Nevzdávám to, pokračuji dál, přemýšlím a hledám, jak dosáhnout kýženého cíle,“ dodal.

Česko již několik měsíců prosazuje, aby EU omezila pohyb ruských diplomatů v schengenském prostoru. Podle ministra Lipavského se celá řada špionážních aktivit odehrává pod diplomatickým krytím, což je „veřejně známým faktem“.

Česko proto požaduje, aby ruští diplomaté dostávali víza a povolení k pobytu, která umožní pohyb pouze v rámci hostitelské země, a nikoli po celém schengenu. Zároveň chce, aby EU přijímala pouze biometrické pasy, které je obtížnější padělat či propojit s falešnou identitou.

Některé země, například Německo, Rakousko, Maďarsko či Itálie ale mají s tímto opatřením problém, zejména se obávají recipročních kroků ze strany Moskvy.

„Já to dělám s ohledem na bezpečnost Česka, dělám to kvůli tomu, abychom měli bezpečnější Evropu, abychom komplikovali ruské straně práci jejích tajných služeb, ta motivace je jasná,“ uvedl dnes český ministr s tím, že je třeba najít takové řešení, které by se podařilo prosadit.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov si vůči Západu málokdy bere servítky. V dubnu například uvedl, že Spojené státy a NATO jsou posedlé strategickou porážkou Ruska:

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...