Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Vzlétly odsud? nechápou Rusové drony nad Moskvou. Putin promyslí odplatu

Drony zasáhly obytnou budovu v Moskvě. (30. května 2023) foto: Reuters

Dronové útoky v Moskvě vzbudily v Rusku silnou odezvu. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin i další Rusové se ptají, jakým způsobem se povedlo bezpilotním letounům dostat do hlavního města. Prezident Vladimir Putin obvinil Ukrajinu, že se útoky na civilní cíle snaží Rusko zastrašit a vyprovokovat.
  14:38aktualizováno  16:00

„Ruská protivzdušná obrana fungovala dobře,“ řekl šéf Kremlu. Dodal nicméně, že bude posílena.

„Už jsme hovořili o možnosti zasadit úder střediskům rozhodování. Do této kategorie spadá i štáb ukrajinské vojenské rozvědky, který jsme napadli před dvěma, třemi dny. V reakci si kyjevský režim vybral cestu zastrašování Ruska, zastrašování občanů Ruska a útoků na obytné budovy. To je samozřejmě jasná známka teroristické činnosti,“ prohlásil Putin, který od počátku ruské invaze na Ukrajinu viní z vypuknutí konfliktu Ukrajinu a Západ.

Kyjev se podle Putina snaží vyprovokovat Rusko, aby odpovědělo stejně. „Podíváme se, co s tím uděláme,“ řekl.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov již dříve uvedl, že Ukrajina se dronovým útokem mstí za úspěšný ruský úder na rozhodovací středisko. Kyjev odmítá, že by měla s děním v Moskvě cokoliv společného s tím, že mnohem větší pozornost věnuje ruským útokům na domácí půdě.

Prigožin zuří, běžní Rusové jsou v šoku

Na proniknutí dronů do Moskvy velmi ostře reagoval šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin. „Smradlaví šmejdi, co děláte? Zvedněte své zadky z těch kanceláři, do kterých jste byli dosazeni, abyste chránili tuto zemi. Jste ministerstvo obrany!“ hřímal Prigožin. „Proč jste ku*va umožnili těmto bezpilotním letounům dostat se do Moskvy?“

„Pokud přiletí do vašeho domu v Rubljovce (část Moskvy, kde mají svá sídla prominentní Rusové, pozn. red.), nas*at, ať váš dům shoří. Ale co mají dělat běžní lidé, když jim drony s výbušninami vletí do oken?“ nebral si servítky šéf Wagnerovců, známý svým napjatým vztahem s ruským vojenským vedením. „Myslím si, že lidé mají veškeré právo ptát se na tyto otázky těchto šmejdů.“

Na sociálních sítích se objevily reakce šokovaných Rusů. „Letí přímo nad naším domovem,“ je slyšet například na jednom videu. „Bylo to děsivé,“ popsala jedna obyvatelka ruskému zpravodajskému portálu RBC „silnou“ explozi.

Podle zpravodaje britské stanice BBC v Rusku Stevea Rosenberga výbuchy byly tak silné, že otřásly i okny jeho domu v Moskvě. „Cítíte se, jako kdyby nepřátelské akce byly nyní mnohem blíže domovu,“ popsal. Doposud se podle něj válka na Ukrajině na Moskvě příliš nepodepisovala.

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin uvedl, že útoky dronů způsobily menší škody na několika budovách. Dva lidé museli podle něj po útoku vyhledat lékařskou pomoc. Agentura Reuters napsala, že útoky dronů zasáhly některé z nejprestižnějších moskevských částí včetně Leninského prospektu nebo západní Moskvy, kde sídlí ruská elita včetně prezidenta Vladimira Putina. , jenž je podle jeho mluvčího Dmitrije Peskova v Kremlu a informován o útocích. Putin údajně nechystá speciální projev.

Kreml okamžitě z útoku obvinil Kyjev. Peskov tvrdí, že Ukrajina se mstila za úspěšný ruský úder na jedno ukrajinské kontrolní centrum. Nespecifikoval které. Ukrajina odmítá, že by měla s děním v Moskvě cokoliv společného s tím, že mnohem větší pozornost věnuje ruským útokům na domácí půdě.

Jak se dostaly až do Moskvy? ptají se Rusové

Rusové si kladou otázku ohledně toho, jakým způsobem se podařilo dronům proniknout až do jejich hlavního města. „Tohle je spíše starost zvláštních služeb než vzdušné obrany,“ řekl ruskému zpravodajskému portálu MSK1.ru ruský vojenský a politický analytik Konstantin Sivkov. Podle něj údery mají na svědomí proukrajinští ruští sabotéři. Soudí proto, že Rusko by se mělo zaměřit na chycení „sympatizantů Zelenského režimu“.

Podobného názoru je i ruský vojenský analytik Perendžjev Nikolajevič z Ruské ekonomické univerzity G. V. Plechanova. Podle něj v Rusku mohou existovat stínové společnosti, které vyrábějí bezpilotní letouny na popud Ukrajiny či Západu. „Jsem si jistý, že nepřiletěly z Ukrajiny, ale shromáždili je u nás,“ řekl portálu s tím, že útočníci museli drony vypustit jižně od hlavního města, protože útoky se odehrály v jižní části města.

Šéf obranného výboru Státní dumy Andrej Kartapolov uvedl, že útok byl možný kvůli velikosti Ruska. „Máme velmi velkou zemi a vždy existuje mezera, kterou může dron proletět a obejít oblasti, kde jsou umístěny systémy protivzdušné obrany,“ prohlásil.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v dubnu uvedl, že ukrajinské drony mohou doletět do Moskvy i dále. V pondělí v souvislosti s útoky na Kyjev varoval Rusko, že ukrajinská „odpověď na sebe nenechá dlouho čekat“.

Na začátku měsíce byla Moskva svědkem dronového útoku na kremelskou rezidenci ruského prezidenta a incidenty s drony jsou v poslední době hlášeny z různých míst Ruska. Ukrajina se k nim nehlásí. List The New York Times (NYT) s odvoláním na americké činitele a na hodnocení amerických zpravodajských služeb minulý týden napsal, že útok na Kreml pravděpodobně zorganizovaly ukrajinské zvláštní vojenské nebo zpravodajské jednotky.

Připravme se na válku, burcují propagandisté

Ruský zákonodárce Maxim Ivanov řekl, že úterní incident je nejvážnějším útokem na ruské hlavní město od druhé světové války. Podle něho se žádný občan nemůže vyhnout „nové realitě“. „Buď porazíte nepřítele jako jednotná pěst vlasti, nebo nesmazatelná hanba ze zbabělosti, kolaborace a zrady pohltí vaši rodinu,“ prohlásil.

„Čím dříve lidé, kteří žijí v Moskvě, Jekatěrinburgu, Čeljabinsku, Petrohradu pochopí, že tohle je válka, tím dříve ji vyhrajeme. Dokud zde bude pocit, že tohle vše se děje někde jinde, tak tu bude problém,“ prohlásil vrchní ruský propagandista Vladimir Solovjov. Podle něj Rusko bojuje s NATO, které „vše vsadilo“ na jeho zničení. „Pokud jim dojdou Ukrajinci, budou bojovat Poláci,“ řekl.

„Co jsem udělal pro vítězství?“ měl by se podle Solovjova ptát každý Rus. Navrhuje zaútočit na ukrajinská města ještě tvrději, než se tomu doposud děje.

Autor:

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč