9. března 2017 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva i Berlín chtějí zapojit USA do řešení ukrajinské krize. Němci se bojí zbrojení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 52Diskuse
Ministři zahraničí Německa a Ruska Sigmar Gabriel a Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministři zahraničí Německa a Ruska Sigmar Gabriel a Sergej Lavrov. | foto: Reuters

Moskva a Kyjev se shodují v názoru, že by bylo užitečné zapojit Spojené státy do řešení krize na východě Ukrajiny. Při čtvrtečním rozhovoru v ruské metropoli to konstatovali ministři zahraničí Ruska a Německa Sergej Lavrov a Sigmar Gabriel. Ukrajinská krize patřila k hlavním tématům jejich setkání.

Lavrov na tiskové konferenci po jednání s Gabrielem poznamenal, že dnes není žádný konflikt, který by bylo možné řešit bez Američanů. „To se týká i Ukrajiny,“ řekl a dodal, že „paralelně s normandským formátem (Ukrajina, Rusko, Německo, Francie)... jsme otevřeli i kanál dvoustranných konzultací s USA“.

„Jsem přesvědčený, že nějaké zapojení USA do další snahy o bezpodmínečné naplnění minských dohod (o řešení ukrajinské krize) by bylo velmi užitečné,“ citovala šéfa ruské diplomacie agentura TASS.

Gabriel prohlásil, že Berlín vyzývá Spojené státy, aby využily svého vlivu k naplnění minských dohod. „Máme zájem na tom, aby USA nebyly jen informovány, nýbrž aby využily svých možností a působily na ty, které mohou ovlivnit, aby minské dohody dodržovali,“ řekl německý ministr.

Lavrov i Gabriel se rovněž vyslovili k posílení režimu zastavení palby v Donbasu. V této souvislosti dali najevo, že Rusko i Německo podporují rozšíření úlohy a možností monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině.

Gabriel: Bojíme se zbrojních závodů

Takzvaný normandský formát je označení pro jednání představitelů Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa, jejichž výsledkem jsou mírové dohody z Minsku. Ty se však dosud nedaří plnit a v Donbasu se přes několikerá příměří stále střílí.

Gabriel ještě před schůzkou s Lavrovem řekl, že Německo je znepokojeno možností vypuknutí nových zbrojních závodů v Evropě. „Máme obavu, že v Evropě může vzniknout nová spirála zbrojních závodů,“ uvedl. „Nyní je ještě brzy mluvit o tom, co bychom měli udělat, abychom to nedopustili,“ dodal podle agentury TASS.

Ukrajinští nacionalisté zapojení do uhelné blokády.
V Sýrii plní roli skrytého vykonavatele kremelské vůle hlavně podplukovník v...

Agentura DPA v této souvislosti připomněla, že Severoatlantická aliance v reakci na ukrajinskou krizi a na roli Ruska v ní rozmístila v Polsku a v pobaltských státech - Estonsku, Litvě a Lotyšsku - na 4000 vojáků. Na druhé straně hranice mezitím Moskva rozestavila desítky tisíc vojáků.

„Když se podíváte, jaká mocná vojenská mašinérie tam proti sobě stojí, pak doufám, že se nedá mluvit o tom, že NATO nebo Moskva zahájily zbrojní závody,“ řekl podle DPA Gabriel na toto téma již ve čtvrtek při návštěvě Polska.

ČTK
  • 52Diskuse