Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusko chystá provokaci v záporožské elektrárně, Rosatom odjel, varuje Ukrajina

Záporožská jaderná elektrárna (7. srpna 2022) foto: Reuters

Ukrajinská rozvědka varuje, že Rusové chystají provokaci v Záporožské jaderné elektrárně. Podle ní ji narychlo opustili pracovníci Rosatomu. Ruské ministerstvo obrany předtím naopak obvinilo ukrajinskou armádu, že chce podniknout „rozsáhlou provokaci“ během návštěvy generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Varovalo před možností jaderné havárie.
  15:39aktualizováno  21:07

Podle rozvědky o chystaném ruském útoku svědčí skutečnost, že Rusové dali pracovníkům elektrárny na pátek nečekaně volno. „V Záporožské jaderné elektrárně bude 19. srpna přítomen pouze provozní personál. Žádným dalším zaměstnancům nebude vstup umožněn,“ citovala agentura Unian rozvědku.

„Je také známo, že objekt narychlo opustili představitelé Rosatomu (ruského energetického podniku), kteří byli přitom v poslední době stále v elektrárně,“ dodala.

Ještě předtím Rusko obvinilo Ukrajinu, že chce v pátek, během návštěvy generálního tajemníka OSN, podniknout rozsáhlou provokaci v této elektrárně, která by mohla vyvolat jadernou havárii. Ta by prý mohla způsobit, že radioaktivní látky zasáhnou i Polsko, Německo a Slovensko. Obvinění však nelze ověřit, napsala agentura Reuters.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov prohlásil, že ukrajinské dělostřelectvo se z pozic ve městě Nikopol chystá v pátek ostřelovat elektrárnu, aby následně Kyjev mohl z katastrofy obvinit ruské ozbrojené síly, uvedl list Kommersant. Konašenkov kromě toho tvrdí, že Rusko u elektrárny nemá žádné těžké zbraně, ale pouze jednotky určené k ochraně objektu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve Lvově přivítal generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. (18. srpna 2022)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v souvislosti se Záporožskou jadernou elektrárnou viní Rusko z terorismu a jaderného vydírání. „OSN musí zajistit bezpečnost tohoto strategického objektu, jeho demilitarizaci a úplné osvobození od ruských vojáků. Tento vědomý teror ze strany agresora může mít globální katastrofické důsledky pro celý svět,“ napsal na Telegramu po setkání s Guterresem ve Lvově.

Tam se ve čtvrtek sešel nejen s generálním tajemníkem OSN, ale i s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, který s oběma lídry podle svých slov jednal o možném ukončení války na Ukrajině.

„S generálním tajemníkem jsme se dohodli na podmínkách případné mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii do Záporožské jaderné elektrárny, zákonnou cestou, přes území, která neovládají okupanti,“ sdělil podle agentury Reuters Zelenskyj na tiskové konferenci.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se snaží získat do zařízení přístup, aby její odborníci mohli zhodnotit tamní situaci. Nejasnosti však panují v tom, jak se experti budou do zařízení dostávat přes válečnou zónu, která je zčásti pod kontrolou ukrajinských a zčásti ruských vojsk, podotkla agentura DPA. Moskva tvrdí, že návštěvě nebrání.

Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že mise MAAE do elektrárny se může uskutečnit ve velmi blízké budoucnosti. OSN tento týden sdělila, že delegaci MAAE může podpořit logisticky i z bezpečnostního hlediska.

Guterres už dříve navrhl, aby kolem největší evropské jaderné elektrárny vznikla demilitarizovaná zóna. Rusko však návrh opakovaně odmítlo, podle něj by v takovém případě elektrárna mohla přijít o potřebnou ochranu. Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek znovu označilo tento plán za nepřijatelný.

Z ostřelování elektrárny, kterou od března okupují Rusové, se vzájemně obviňují obě strany. Ukrajinský personál elektrárny kvůli tomu zastavil jeden z reaktorů a snížil výkon dalších dvou, poznamenal Kommersant.

Ačkoli reaktory jsou chráněné a jejich poškození v případě ostřelování je nepravděpodobné, poškození systému chlazení či úložiště vyhořelého jaderného paliva by podle ruské strany mohlo vést ke kontaminaci 5 500 kilometrů čtverečních, dodal deník.

Podle modelu, který vypracoval ukrajinský hydrometeorologický ústav, by radioaktivní látky postihly především Ukrajinu a sousední země, ale i část České republiky. Český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) však tento týden upozornil, aby lidé nepodléhali spekulacím.

Sdělil, že při uvolnění radioaktivních látek by bylo nezbytné přijímat ochranná opatření pro obyvatelstvo maximálně do vzdálenosti několika set kilometrů od elektrárny. Ukrajinská elektrárna je od českých hranic vzdálena přes 1000 kilometrů. Ujistil rovněž, že situaci na Ukrajině včetně Záporožské jaderné elektrárny sleduje.

Jeden z modelů šíření radiace v současných povětrnostních podmínkách:

„Je pochopitelné, že veřejnost je tímto vývojem znepokojena, a jistě není na místě situaci podceňovat. Na druhou stranu je však potřeba situaci hodnotit realisticky a nedat prostor apokalyptickým spekulacím,“ upozornil SÚJB. Všechna měření v bližším i vzdálenějším okolí elektrárny podle něj vykazují standardní hodnoty.

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba ve čtvrtek oznámil, že ředitel MAAE Rafael Grossi mu v odpovědi na ukrajinské pozvání sdělil, že je ochoten vést delegaci MAAE do Záporožské jaderné elektrárny. „Zdůraznil jsem naléhavost mise vzhledem k ohrožení jaderné bezpečnosti, způsobenému ruskými nepřátelskými akcemi,“ napsal Kuleba na Twitteru.

Jaderný konflikt nepřipustíme, tvrdí Rusové

Rusko se dál hodlá držet zásady nepřípustnosti ozbrojeného konfliktu mezi jadernými velmocemi, sdělil ve čtvrtek podle agentury RIA Novosti zástupce ředitele tiskového oddělení ruského ministerstva zahraničí Ivan Něčajev.

Moskva by podle něj použila jaderný arzenál jedině v reakci na cizí akce. „Ruská armádní doktrína připouští jadernou odezvu výhradně jen jako odpověď na agresi s použitím zbraní hromadného ničení nebo pokud je v ohrožení samotná existence státu,“ uvedl Něčajev.

Doplnil, že Rusko nehodlá dopustit jadernou válku, poněvadž takový konflikt „nemůže mít vítěze“. Spojené státy a NATO zároveň obvinil, že poukazují na takovýto možný konflikt. „Vycházíme z toho, že v USA i NATO chápou, jak se může vyvinout jejich agresivní protiruská rétorika akcentující možné použití jaderných zbraní,“ sdělil Něčajev.

8. srpna 2022

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat