Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva o krymském referendu lhala, tvrdí Putinovi poradci

Podpis smlouvy o připojení Krymu k Ruské federaci. Zleva Valentin Konstantinov, Sergej Aksjonov, Vladimir Putin a starosta Sevastopolu Alexej Čalji.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podpis smlouvy o připojení Krymu k Ruské federaci. Zleva Valentin Konstantinov, Sergej Aksjonov, Vladimir Putin a starosta Sevastopolu Alexej Čalji. | foto: ČTK

MOSKVA Účast 83 %, z toho 97 % pro. Takové jsou podle Moskvy výsledky referenda o připojení Krymu k Ruské federaci - výsledky, jež četné hlasy okamžitě po jejich zveřejnění zpochybnily. Oficiální interpretaci krymského plebiscitu odmítla i kremelská rada pro lidská práva. Ve své zprávě uvádí, že referenda se zúčastnilo pouhých 30-50 % oprávněných voličů. A pro Rusko hlasovala jen polovina z nich.

"Podle prakticky všech dotazovaných občanů a expertů: - převážná většina obyvatel Sevastopolu hlasovala v referendu pro připojení k Rusku (při účasti 50-80 %), na celém Krymu pak 50-60 % voličů hlasovalo pro připojení k Rusku při celkové účasti 30-50 %," uvádí zpráva, kterou na svých oficiálních webových stránkách publikoval významný poradní orgán Kremlu, Rada při úřadu prezidenta Ruské federace pro rozvoj občanské společnosti a lidských práv.

Krymští poslanci oslavují schválení krymské ústavy.

Krymští poslanci oslavují schválení krymské ústavy.

Závěry kremelské rady pro lidská práva ostře kontrastují s oficiálními výsledky, jež světu předložila Moskva. Referenda se podle interpretace Kremlu zúčastnilo 1 233 002 hlasujících, tedy 83,1 procent oprávněných voličů. Po sečtení všech odevzdaných hlasů se 96,8 procent obyvatel Krymského poloostrova vyslovilo pro spojení Krymu s Ruskem, oznámil 17. března předseda krymské volební komise Michail Malyšev. Nedlouho poté se nově vyhlášený státní útvar Krymská republika stal oficiální součástí Ruské federace.

ČTĚTE TAKÉ:

Kyjevská vláda i Západ referendum označily za nelegitimní a nelegální a odmítly jej uznat. Členové kremelské rady pro lidská práva se tak přidali k četným kritikům kontroverzního plebiscitu, kteří upozorňovali na přinejmenším nestandardní podmínky, v nichž se hlasování uskutečnilo. "Atmosféra na Krymu byla extrémně vybičovaná: oblast byla obsazena ozbrojenci, ukrajinská média byla vypnutá, šířily se zprávy, že Pravý sektor bude obyvatele lynčovat, okrádat o majetek... Výsledky referenda jsou samozřejmě velmi pochybné," shrnul pro Lidovky.cz expert na Rusko Karel Svoboda z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Není to poprvé, kdy se Rada protiví oficiální linii Moskvy: na počátku března (navzdory odporu některých svých členů) schválila rezoluci odsuzující vpád ruského vojska na Krym.

Rada: Pro Rusko hlasovala maximálně čtvrtina obyvatel

Podle čísel, jež zpráva datovaná k 21. dubnu uvádí, hlasovala 16. března pro připojení k Rusku pouhá čtvrtina oprávněných krymských voličů. Přinejlepším. Rozdíl mezi těmito údaji a výsledky, jež prezentovala Moskva, je propastný. Analytiky, jež server Lidovky.cz oslovil, však příliš nepřekvapil.

Údaje představené Radou jsou obtížně ověřitelné a skepse je namístě, upozorňuje Karel Svoboda. Přesto jsou nesrovnatelně reálnější než oficiální verze Ruska. "Ta čísla jsou nesmyslná. Taková podpora připojení (k Rusku) je extrémně vysoká, předchozí průzkumy veřejného mínění ji uváděly v maximu 60 procent," říká k oficiálním výsledkům referenda politolog Michael Romancov. Podle něj mají pouze dvě vysvětlení. "Buď zázrak, nebo manipulace," konstatuje lakonicky. 

Libor Dvořák, rusista a analytik Českého rozhlasu, se odvolává na své kolegy-zpravodajce a jejich slova potvrzuje. "Pár týdnů před těmi osudovými dny byli na Krymu Robert Mikoláš a po něm Martin Dorazín, kteří původně nemohli najít téměř nikoho, kdo by s připojením poloostrova k Rusku souhlasil," sdělil serveru Lidovky.cz.

Důvěryhodnost?

Je materiál publikovaný na stránkách kremelské rady pro lidská práva důvěryhodný? Ukrajinistka Lenka Víchová upozorňuje na televizní rozhovor s jednou z autorek zprávy, bývalou členkou Rady a známou ruskou aktivistkou Světlanou Gannuškinovou. "K anexi byla velmi kritická," říká Víchová.

"Zpráva vypadá velmi autenticky a daleko více se blíží tehdejší reálné situaci na Krymu," dodává Romancov. "Nikoho, kdo tamní vývoj delší dobu sledoval, nemůže překvapit, že Kreml lže," tvrdí. Nicméně dopad zprávy na budoucí dění na Krymu bude podle něj prakticky nulový: Moskva Krym rozhodně nevrátí.

Jak však zareaguje na zprávu Rady? "S největší pravděpodobností budou tu zprávu dementovat," domnívá se Romancov. Obává se rovněž, že členové Rady mohou být za kritický materiál potrestáni.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!