„Tuto záležitost s členskými státy zkoumáme, a pokud by se potvrdila, představovala by tato dodávka významnou eskalaci íránské podpory nezákonné agresivní válce Ruska proti Ukrajině,“ zdůraznil podle agentury AFP Stano.
Vysoce postavený představitel íránských revolučních gard Fazlolláh Nozarí zprávy o íránských dodávkách raket Rusku podle íránské státní televize označil za „psychologickou válku“.
Moskva naopak informaci přímo nedementovala. Kreml v odpovědi na otázku týkající se článku listu The Wall Street Journal (WSJ), podle něhož Írán poslal Rusku balistické rakety krátkého doletu, odpověděl, že Írán je partnerem Ruska a že obě strany spolu rozvíjejí spolupráci ve všech oblastech.
„Írán je naším důležitým partnerem, budujeme obchodní a ekonomické vztahy, budujeme spolupráci a dialog ve všech možných oblastech, včetně těch nejcitlivějších,“ řekl mluvčí Dmitrij Peskov.
WSJ minulý týden napsal, že Spojené státy informovaly své spojence o íránských dodávkách raket krátkého doletu Rusku. Írán v reakci na to popřel, že Rusku dodával balistické rakety k nasazení proti Ukrajině. „Tuto zprávu jsme viděli. Ne vždy jsou takové informace pravdivé,“ řekl v pondělí mluvčí Kremlu podle agentury TASS.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí si podle agentury Reuters předvolalo íránského diplomata a varovalo ho před „devastujícími a nenapravitelnými důsledky“ pro vzájemné vztahy obou zemí, pokud se potvrdí zprávy, že Teherán dodal Moskvě balistické střely.
Válka na Ukrajině |
Vysoce postavený ukrajinský představitel v pondělí prohlásil, že západní země Ukrajině musí umožnit použít zbraně, které jí dodaly. Ukrajina chce udeřit na vojenské sklady v Rusku mimo jiné právě kvůli podezření z íránské vojenské pomoci Moskvě, píše agentura AP.
Západní země, které Ukrajinu ve válce podporují, váhají, zda nechat její armádu zasáhnout cíle na ruském území. Obávají se, že by mohly být zataženy do největšího konfliktu v Evropě od druhé světové války. Podle ukrajinské prezidentské kanceláře však „obrana není eskalace“.
1. listopadu 2022 |