Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Moskva vyhrožuje Washingtonu

Svět

  9:48
MOSKVA/PRAHA - Sedm ruských občanů vyšlo včera na moskevské Rudé náměstí protestovat proti ruské okupaci do Gruzie. Stejně jako před čtyřiceti lety, kdy sedm Rusů na stejném místě protestovalo proti invazi vojsk do Československa.

Ruský tank vjíždí do tunelu Roki, který tvoří hranici mezi jižní a severní Osetií, tedy mezi Gruzií a Ruskem. foto: ČTK

Nezávislé ruské sdělovací prostředky nazvaly ty, kteří v neděli vyšli protestovat na moskevské Rudé náměstí proti okupaci Gruzie ruskou armádou, „sedmi statečnými“. Stejně tak se říká sedmi sovětským občanům, kteří takové gesto učinili v srpnu 1968 po zahájení okupace Československa sovětskou armádou.

Tehdy i včera lidé drželi v transparent: „Za naši a vaši svobodu“. A stejně jako před čtyřiceti lety se i včera v Moskvě zatýkalo. Tři účastníci protestu byli odvedeni policií.

 Proti pokračující okupaci protestuje Gruzie i Západ. Přestože se Rusko zavázalo do pátku 22. srpna odsunout armádu, v řadě míst i mimo separatistické enklávy Abcházie a Osetie Rusové zůstává.

 Například kontrolují strategický gruzínský přístav Poti, ze kterého mimo jiné vyplouvají nákladní lodě s kavkazskou ropou. Moskva tvrdí, že nechává v Gruzii jen mírové jednotky. Ovšem které jsou mírové a které „obyčejné“ si určilo ruské velení podle neznámého klíče samo.

 O víkendu zástupce náčelníka generálního štábu generál Anatolij Nogovicyn prohlásil, že Rusko bude kontrolovat Poti a okolí. Neskrýval, že jeho vojáci budou sledovat, zda se do Gruzie přes Poti nedovážejí ze zahraničí zbraně.

Moskva neplní dohody
„Pokud teď Pentagon bude realizovat svůj slib – gruzínské ministerstvo obrany ho prosilo o vojenskou pomoc – budeme to sledovat, abychom věděli, k čemu gruzínskou stranu připravují. Pak budeme svému vedení navrhovat změny ve složení skupiny našich mírových jednotek,“ řekl doslova ruský generál. A dal také najevo, že je možné počet ruských vojáků v Gruzii v budoucnu i zvyšovat.

Nezviklalo ho ani to, že na Gruzii není uvaleno žádné embargo. Nejen USA, ale i NATO již vyjádřily připravenost pomoci Gruzii obnovit její ozbrojené síly.

 K incidentu došlo včera na železnici u města Gori. Podle gruzínského ministerstva vnitra vlak, který vezl cisterny s ropou, najel na minu, kterou sem položili ruští vojáci. Moskva toto obvinění odmítá. Město Gori ruská armáda opustila a silnice jsou nyní přeplněné gruzínskými uprchlíky, kteří se vracejí do míst, kde již nejsou ruští vojáci.

 Západní země jsou nespokojeny tím, že Rusko neplní svůj závazek opustit Gruzii. Nárazníkové zóny totiž i podle nich znamenají pokračování okupace Gruzie.