Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
7. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva zakazuje vojákům selfie. Odhalují, které rakety Buk sestřelily malajsijské letadlo

Separisté hlídají místo havárie MH17 u vesničky Hrabove. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Separisté hlídají místo havárie MH17 u vesničky Hrabove. | foto: ČTK/AP

MOSKVA/PRAHA Vyšetřování tragédie Boeingu 777, který byl sestřelen nad ukrajinským Donbasem, je podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova zcela nedůvěryhodné. Investigativní skupina novinářů Bellingcat tento týden zveřejnila nové závažné informace, které ale šéf ruské diplomacie pokládá za výsledek komplotu.

17. července 2014 byl Boeing 777 letící z Amsterdamu do Kuala Lumpur sestřelen raketou země-vzduch, vypálenou s největší pravděpodobností ze systému Buk ruské výroby. Všech 298 lidí, kteří byli na palubě, zahynulo.

Členové týmu Bellingcat se už dříve především díky četným fotografiím včetně selfie ruských vojáků kolujících po sociálních sítích, snažili dokázat, že inkriminovaný Buk byl dopraven na východní Ukrajinu z Ruska.

Probírali zprávu po zprávě, prošli statisíce fotek, s pomocí speciálních programů je srovnávali, hledali shody ve tvářích i pozadí. Stále ale chyběl ale klíčový důkaz i údaje o tom, odkud systém byl na Ukrajinu přivezen. Ve zprávě zveřejněné tento týden Bellingcat tento důkaz přináší.

Novináři totiž po třech letech pátrání objevili poslední fotografii Buku pořízenou ještě na ruském území. Je na ní vidět velké bílé číslo 332, které svítí na boku stroje. Tedy stejné, jako na fotografiích Buku z Donbasu. I další identifikační znaky se shodují. Je vyloučeno, aby šlo o dva různé Buky.

Na fotografii je i vojenský mechanik, který Bellingcatu potvrdil, že fotka není fotomontáž. Byla vyfocena v roce 2013 na dvoře 53. ruské protiletadlové a raketové brigády (vojenské označení 32406) rozkládající se v osadě Maršála Žukova u města Kursk.

Internet se hemží fotkami ruských vojáků, kteří si je věší na své profily na sociálních sítích. Proto v rámci nové strategie informační bezpečnosti bude přísně zakázáno uvádět v sociálních sítích číselné i slovní označení vojenských základen, údaje o tom, kde se právě nacházejí, nebudou se smět fotit na pozadí dokumentů, objektů a zbraní.

Právě selfie totiž pomohly novinářům odhalit ruské vojáky a důstojníky bojující na straně doněckých separatistů, mezinárodní pátrací skupina Conflict Intelligence Team díky nim usvědčila Rusko z účasti na pozemních bojích v Sýrii.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...