Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskvané se opět dusí, jaderná katastrofa však prý nehrozí

Nedýchatelný kouř v Moskvě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nedýchatelný kouř v Moskvě | foto: Reuters

MOSKVA Ruská metropole se znovu ponořila do hustého dýmu z požárů rašelinišť v okolí města. Ruské úřady oznámily, že se jim podařilo omezit počet požárů zuřících v okolí jaderného střediska Sarov asi 500 kilometrů východně od Moskvy. Rozsah požárů se celkově zmenšuje.

Již v sobotu ruští činitelé ujišťovali, že situace kolem Sarova přestala být kritická a že žádné nebezpečí jaderné katastrofy nehrozí. Dnes ministerstvo pro mimořádné situace oznámilo, že se snížil počet požárů v oblasti Nižního Novgorodu a v regionální Mordvinské republice, tedy krajích kolem Sarova.

Požáry v oblasti Nižního Novgorodu v posledních dnech výrazně ustoupily, takže se záchranáři mohou soustředit na hašení požárů v Mordvinské přírodní rezervaci sousedící se Sarovem, uvedl pro agenturu AFP mluvčí ministerstva pro mimořádné situace Michail Turkov. V obcích Popovka a Pušta v rezervaci bojuje se dvěma silnými požáry přes 1200 lidí a 150 vozidel.

Šéf ruské jaderné agentury Rosatom Sergej Kirijenko v sobotu řekl, že zkontroloval zónu kolem Sarova obklopeného lesy. "Jaderné ani radioaktivní riziko tu není, ani žádná větší ekologická hrozba," prohlásil. Šéf Rosatomu zdůraznil, že jaderné středisko bude zcela mimo nebezpečí až po vydatných a dlouhých deštích, a přiznal, že radioaktivní materiál a výbušniny byly z centra dvakrát odvezeny.

V celém Rusku zuří nyní 498 požárů na ploše 53 tisíc hektarů, zatímco v sobotu to bylo ještě 56 tisíc hektarů.

Konec je v nedohlednu, denně umírá na 700 lidí

Kolem Moskvy hoří sedm požárů rašelinišť, ale již jen na ploše osmi hektarů. Avšak metropoli znovu sužuje dým se silným zápachem požáru. Valí se zejména z jihu, jihovýchodu i jihozápadu až do centra. Úřady znovu vyzvaly Moskvany, aby používali masky, zavřeli dobře okna a nevětrali, informovala agentura ITAR-TASS.

Po jistém zlepšení situace v Moskvě z posledních dní, kdy zde dokonce zapršelo, meteorologové znovu varovali, že se vítr opět stáčí a zahalí město v dým. Důvodem jsou zejména přetrvávající požáry ve Vladimirské a Rjazaňské oblasti. Meteorologové na dnešek předpovídají až 31 stupňů Celsia.

Vzhledem ke katastrofálním požárům a suchu zastavilo dnes Rusko export obilí, jak již dříve ohlásilo. Značnou část úrody zničil oheň. Zákaz exportu obilí platí do konce prosince. Rusko patří k největším vývozcům pšenice na světě.

Jak uvedl prezident Dmitrij Medveděv, konec národní katastrofy není v dohledu. Vzhledem ke smogu a vedru v Moskvě nyní denně umírá na 700 lidí.

Mnozí lidé si stěžují na silné bolesti hlavy a nevolnost. Statisíce Moskvanů město opustily. Moskevský vzduch nyní obsahuje 1,3krát více škodlivin než je přípustné.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!