Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Motiv vraha z jeslí je stále nejasný

Svět

  19:31
BRUSEL - Dvacetiletého Belgičana, který v pátek ráno zabil dvě děti a pečovatelku v jeslích ve městě Termonde na západě Belgie, policie obvinila z vraždy a pokusu o vraždu a umístila ho do vazby. Podle belgických zpravodajských serverů, které se odvolávají na státního zástupce, jde o dvacetiletého nezaměstnaného Kima D. žijícího osaměle. Motivy jeho činu stále nejsou jasné.

Lidé přinášejí na místo tragédie květiny i plyšáky a zapalují svíčky foto: ČTK

Útočník zranil nožem rovněž dalších 12 osob - dvě pečovatelky a deset dětí, oběti musely být hospitalizovány s četnými zraněními. Podle mluvčího kliniky v Gentu jsou zranění většiny obětí natolik zohavující, že budou nezbytné další plastické operace. Vážný je i stav šestiměsíčního nemluvněte a dalšího tříletého batolete, obě děti už jsou ale mimo nebezpečí života.

Mladíka, který byl zadržen krátce po činu, policie vyslýchala celé páteční odpoledne. Večer byl předveden před vyšetřovacího soudce, který dal příkaz k vazbě.

Muž měl podle svědků před útokem bíle pomalovanou tvář s černými kruhy pod očima, čímž mnohým připomněl zloducha Jokera z posledního filmového zpracování Batmana.

Během výslechu se podle belgického tisku pachatel smál
Během desetihodinového výslechu ale ani nenaznačil motiv svého jednání. Po výslechu, během nějž se prý několikrát rozesmál, se nicméně k činu přiznal, napsal dnes ve vlámštině vycházející list Het Laatste Nieuws. Státní zastupitelství v Termonde ale později tuto informaci tisku odmítlo jako nepodloženou a zdůraznila, že pachatel se k činu nedoznal.

Vyšetřující soudce pověřil trojici psychiatrů vypracováním psychického portrétu pachatele. "Zatím nic nenasvědčuje, že by měl v minulosti psychické problémy," řekl soudce.

Podle frankofonního listu La Libre Belgique, který se odvolává na státního zástupce Christiana Du Foura, nelze vyloučit, že pachatel místo činu znal.

Proč muž zabíjel, vyšetřovatelé stále netuší
Útočník vnikl do budovy postranním vchodem, protože hlavní vstup byl zamčený. "Právě to mu umožnilo, že se k dětem dostal okamžitě," prohlásil státní zástupce. Zdůraznil, že vyšetřování neobjasnilo motiv.

"Nevíme nic ani o motivu, ani o tom, zda pachatel měl kontakty na zdejší lokalitu," připustil Du Four.

Nekomentoval ani informace belgických médií, podle nichž se útočník chystal napadnout další okolní jesle. "Nemáme žádné zjištění, které by s jistotou potvrzovalo, že plánoval útok na další jesle," řekl Du Four.

Nepotvrdil ani spekulace, že policisté našli u útočníka lístek papíru s adresou dalších jeslí, jak o tom informovaly dnešní belgické noviny.

Policie prohledala pachatelův byt v obci Sinaai asi 12 kilometrů od místa činu a zapečetila jej. Státní zástupce oznámil, že muž měl při zatčení v batohu nůž, sekyrku a napodobeninu střelné zbraně a na sobě neprůstřelnou vestu. Na místě činu byly údajně nalezeny i dva nože, dřívější informace hovořily o jednom.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat