3. září 2018 20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Motivem Afghánce, který v Amsterdamu pobodal dva muže, byly urážky islámu

Afghánec pobodal dva Američany na hlavním nádraží v Amsterdamu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánec pobodal dva Američany na hlavním nádraží v Amsterdamu. | foto: Twitter.com/ @CNN

AMSTERDAM Devatenáctiletý Afghánec podezřelý z pátečního pobodání dvou Američanů na amsterdamském nádraží vyšetřovatelům řekl, že motivem jeho útoku byly urážky islámu. Oznámila to v pondělí nizozemská prokuratura.

Mladík podle ní do Amsterdamu přicestoval se záměrem útočit a své oběti si vybral náhodně. Při výslechu zmínil jméno nizozemského krajně pravicového politika a známého odpůrce islámu Geerta Wilderse.

Muž, jenž měl podle nizozemského tisku povolení k pobytu vydané v Německu, ale podle prokuratury nehovořil o soutěži karikatur proroka Mohameda, kterou Wilders nedávno vyhlásil. Kontroverzní politik tím popudil muslimy na celém světě, soutěž nakonec z bezpečnostních důvodů zrušil. Islám jakékoli zpodobování proroka Mohameda zakazuje.

Zaútočil nožem na dva Američany

Mladý Afghánec na dva Američany zaútočil nožem v pátek krátce po poledni v podchodu v západní části amsterdamského hlavního nádraží. Policie útočníka následně postřelila. Střelba vyvolala na nádraží, na kterém v tu dobu byly tisíce turistů i místních, značnou paniku. Denně amsterdamským hlavním nádražím projde zhruba 250 tisíc lidí.

Nizozemské úřady již v sobotu uvedly, že útok byl patrně teroristicky motivovaný. Dodaly, že obě zraněné osoby jsou ve vážném stavu, nejsou ale v ohrožení života.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz