Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mount Everest zdolali první zahraniční horolezci od uzavření hory loni v březnu, byl mezi nimi i princ

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Dina Štěrbová

Káthmándú  Na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu stanula skupina 12 zahraničních horolezců. Stalo se tak poprvé od chvíle, co nepálská vláda horu znovu zpřístupnila poté, co byla oblast loni uzavřena kvůli pandemii nemoci covid-19. Výskyt případů nákazy koronavirem v základním táboře z nedávné doby ale vyvolává obavy. Informovala o tom agentura Reuters.

Celkem v úterý vystoupalo na Mount Everest 38 horolezců, z čehož 12 přijelo ze zahraničí. Byl mezi nimi i bahrajnský princ Muhammad Hamad Muhammad Chalífa a dalších devět Bahrajnců, sdělila společnost Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

Nepálské úřady nejvyšší horu světa loni v březnu uzavřely kvůli pandemii, letos ale vydaly 408 povolení k výstupu na její 8848 metrů vysoký vrchol. Krátce po začátku lezecké sezony letos v dubnu bylo ze základního tábora na Mount Everestu evakuováno několik horolezců, kteří onemocněli covidem.

Nepál se v současné době potýká se silnou druhou vlnou epidemie. Od začátku pandemie zaznamenal 403 794 případů nákazy koronavirem a 3859 úmrtí.

Čína v reakci na rychlé šíření viru v Nepálu oznámila, že z preventivních důvodů natáhne na vrcholu Everestu lano, kterým zabrání kontaktu horolezců stoupajících z nepálské strany s těmi z Číny.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...