Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Berlín přejmenuje Mouřenínovu ulici po černošském učenci. Změna se dotkne i české ambasády

Stanice metra Mohrenstrasse v Berlíně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanice metra Mohrenstrasse v Berlíně | foto: CC BY 3.0: Tomasz Sienicki; Wikimedia

Berlín Berlínská ulice Mohrenstrasse, tedy Mouřenínova ulice, jejíž název aktivisté označují za rasistický, ponese jméno po Antonu Wilhelmu Amoovi. Shodlo se na tom podle místní pobočky sociální demokracie SPD zastupitelstvo městské části Mitte, kde ulice leží. Amo byl jedním z prvních filozofů a znalců práva v Německu, který byl afrického původu.

Název Amoova ulice podporovali vedle organizací bojujících proti rasismu také sociální demokraté či Zelení. Své dosavadní jméno ulice dostala v 18. století. Podle některých výkladů po černochu či černoších, kteří zde žili, další názory název přímo spojují se zotročenými Afričany, kteří museli v Berlíně a Braniborsku sloužit. Etalon německé slovní zásoby, slovník Duden, označuje termín Mohr (mouřenín) za zastaralý a za diskriminační.

Sociální demokraté z berlínské části Mitte rozhodnutí o novém názvu ulice označili na twitteru za skvělý úspěch a za milník. Ne všichni jsou ale s výběrem spokojeni. List Berliner Zeitung napsal, že městská část se vzdala demokratických principů, neboť občané nebudou spolurozhodovat, ale budou o výsledku jen informováni.

Přejmenování se částečně dotkne i českého velvyslanectví, které sídlí na rohu Mohrenstrasse a bulváru Wilhelmstrasse. V doporučeních, jak se na ambasádu dostat, doporučuje portál českého zastoupení využít zastávku metra Mohrenstrasse, která ústí do stejnojmenné ulice. I tuto zastávku čeká přejmenování.

O problematickém jménu stanice se v Berlíně sice diskutuje desítky let, debaty ale nyní rozvířila květnová smrt amerického černocha George Floyda, která v USA a následně v celém světě zažehla protirasistické demonstrace. Aktivisté dokonce při jednom z protestů stanici Mohrenstrasse přejmenovali na Floydovu. Po celé ulici jsou pak patrné barvou nastříkané výzvy ke změně názvu.

Jako vhodný návrh původně vybral berlínský dopravní podnik BVG název Glinkastrasse po nedaleké ulici. Ta jméno dostala po ruském skladateli 19. století Michailu Glinkovi. Od této možnosti ale BVG ustoupil, neboť se ukázalo, že Glinka je spojován s antisemitskými názory.

Mluvčí dopravního podniku Jannes Schwentu řekl ČTK, že nový název stanice, která BVG společně s veřejností hledá, musí být jednoznačný a musí mít s daným místem jasnou souvislost, neboť zastávky metra slouží jako orientační bod.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!