„Celkové riziko pro obyvatelstvo Spojeného království a regionu zůstává nízké, ale místní přenos mpox clade Ib by měl přimět zdravotnické orgány, aby posílily svá opatření v oblasti dozoru a připravily se na rychlé vysledování kontaktů u podezřelých a potvrzených případů,“ uvedl v prohlášení Hans Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu.
První případ nové varianty mpox se v Británii objevil před necelým týdnem. Oba dva nově nakažení se léčí v britských nemocnicích.
Poprvé mimo Afriku zjistili lékaři výskyt nové varianty nemoci mpox označované jako clade Ib v polovině srpna ve Švédsku. Infekce způsobené jinou odnoží viru, clade IIb, byly od května 2022 zjištěny v řadě zemí včetně Německa.
Podle WHO se předpokládá, že clade Ib je nakažlivější a nebezpečnější než předchozí varianty mpox, které byly zaznamenány i v Německu a Česku. Odborníci na veřejné zdraví však varují, že o této variantě je stále příliš málo spolehlivých údajů, než aby bylo možné získat jistotu.
V srpnu Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila nejvyšší stupeň varování kvůli nové variantě virového onemocnění mpox v Africe.
S nemocí mpox se v současnosti potýká 18 afrických zemí, nejvíce mrtvých hlásí Kongo. Nejnovější případy jsou hlášeny ze Zambie a Zimbabwe.
Mpox je virové onemocnění, které se přenáší ze zvířat na člověka, ale také těsným fyzickým kontaktem s osobou nakaženou virem.
Nemoc se projevuje zejména vyrážkou s puchýřky, pacienti také trpí horečkami, případně pociťují celkové vyčerpání. Úmrtí jsou v zemích s robustním zdravotnickým systémem relativně vzácná.