Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mrak zavírá letiště, Obama 'prchl' z Irska

Svět

  16:57aktualizováno  23:37
LONDÝN - Leteckou dopravu v některých regionech Británie v úterý možná naruší islandská sopka Grímsvötn. Oznámil to britský Úřad pro civilní letectví (CAA). Kvůli směru pohybu mraku sopečného popela v pondělí zkrátil návštěvu Irska americký prezident Barack Obama a už večer zamířil do Británie, kde byl původně očekáván až v úterý. V nejbližších dvou dnech omezení kvůli vulkánu neočekává Český hydrometeorologický ústav.

Satelitní snímek sopečného mraku foto: Reuters

V Británii se začaly rušit desítky letů kvůli blížícímu se sopečnému prachu z islandské sopky. Ruší se spoje ve Skotsku a v úterý se přidá společnost KLM. Hydrometeorologové v nejbližších dvou dnech neočekávají žádné omezení kvůli vulkánu v Česku.

Omezení dopravy se dotklo všech linek společnosti British Airways mezi jihem a severem země. Týká se to i 36 letů skotského nákladního leteckého dopravce Loganair, který svoje letadla nechá stát na zemi minimálně do úterních 14:00 SELČ.

KLM ruší lety do Skotska
Nelétá ani další britská společnost Eastern Airways. Nizozemské aerolinie KLM zrušily 16 úterních spojů do čtyř měst ve Skotsku a severní Anglii. Na seznamu jsou Aberdeen, Glasgow, Edinburgh a Newcastle.

Islandský sopečný mrak se přesunuje k Britským ostrovům, a Obama proto už noc z pondělí na úterý stráví v Británii, kde vykoná státní návštěvu. V Londýně byl původně očekáván v úterý ráno.

Obama už loni v listopadu uspíšil odlet z Indonésie do Jižní Koreje kvůli mračnům popela, která svými erupcemi do ovzduší vyvrhla sopka Merapi na indonéském ostrově Jáva.

Barack Obama s manželkou Michelle po příletu do Irska

Kvůli ochromenému leteckému provozu po erupci islandské sopky Eyjafjallajökull se Obama loni na jaře nezúčastnil pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Polsko hodlá šéf Bílého domu navštívit tento týden na závěr své šestidenní evropské cesty.

Islandská sopka už třetí den stále chrlí popel. Meteorologické podmínky jsou však relativně příznivé a umožňují obnovit lety přinejmenším ze severu ostrova; naději má i mezinárodní letiště v Keflavíku.

Stále stejně aktivní
Podle islandských geofyziků měla v pondělí aktivita sopky Grímsvötn zhruba stále stejnou intenzitu jako v sobotu. Sloup dýmu a popela dosahuje výšky deseti kilometrů. Popílek zasáhl značnou část ostrova a padal i na hlavní město Reykjavík ležící asi 400 kilometrů západně od kráteru.

Vzhledem k převažujícím směrům větru je poměrně v bezpečí mezinárodní letiště Akureyri a letecká společnost Isavia už oznámila, že během dneška obnoví vzdušné spojení se světem. "Také pro nejdůležitější islandské letiště Keflavík vypadá situace dobře," řekla mluvčí Isavie s tím, že pokud se vývoj nezhorší, bude možné dnes Keflavík otevřít.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco výškové větry ženou sopečný popel na severovýchod a mrak tak pomalu obkličuje Skandinávii od severu, v nižších vrstvách atmosféry vanou větry na jih až jihozápad a šíří popílek směrem na Británii a přes ni zřejmě na Francii a Španělsko.

Letečtí meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu situaci nepřetržitě sledují a koordinují s výpočty britského střediska, které sleduje a předvídá postup sopečného popílku (Volcanic Ash Advisory Center, VAAC). Nevylučují, že se sopečný prach rozšíří ještě více na jih a omezí leteckou dopravu mezi Evropou a Severní Amerikou. V takovém případě dají příslušnou výstrahu a pak bude na ministerstvu dopravy, zda omezí nebo zastaví leteckou dopravu nad Českem.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat