4. ledna 2016 11:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mrazy zabíjely v Polsku. Tragický víkend si vyžádal 21 životů

Střední Evropu sevřela v novém roce vlna mrazů (pobřeží maďarského Balatonu). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střední Evropu sevřela v novém roce vlna mrazů (pobřeží maďarského Balatonu). | foto: ČTK

VARŠAVA Více než dvě desítky lidí zemřely v Polsku během víkendu kvůli silným mrazům, když teploty padaly na některých místech až pod minus 20 stupňů Celsia. Informovala o tom v pondělí agentura PAP. Většinu obětí tvoří podle polských médií lidé bez domova, kteří zemřeli na podchlazení organismu, když přespávali na ulici.

Během soboty umrzlo v Polsku devět lidí, v neděli do této tragické bilance přibylo dalších 12 osob. Ačkoli všechny oběti ještě nebyly identifikovány, podle policie jde většinou o lidi trávící noc na otevřených prostranstvích. V takovém případě může být pro organismus kritické, když teplota klesne pod minus deset, což bylo během víkendových nocí téměř v celém Polsku.

„Pokud lidé vidí někoho takového, například na lavičce v parku, na chodníku, nástupišti, neměli by váhat zavolat na tísňovou linku. Každé takové ohlášení je okamžitě prověřeno,“ apelovala dnes na Poláky policejní mluvčí Agnieszka Hameluszová.

Od začátku listopadu zemřelo v Polsku podle úřadů na následky podchlazení již 39 lidí, tento víkend byl tedy kvůli tuhým mrazům zdaleka nejtragičtějším obdobím.

Nejvíce obětí bylo ve městech středního a jižního Polska. Například jen v Poznani umrzli tři lidé, z toho dva v místní zahrádkářské kolonii.

Mrazy mají v Polsku pokračovat do čtvrtka, kdy by mělo přijít výrazné oteplení. Aktuálně platí výstraha před velmi nízkými teplotami pro tři vojvodství na severu země.

ČTK