5. února 2012 20:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mrazy zabily v Evropě již 300 lidí, sníh odřízl nebe nad Londýnem

Zamrzlé auto u Ženevského jezera ve Švýcarsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zamrzlé auto u Ženevského jezera ve Švýcarsku | foto: ČTK

LONDÝN Počet obětí mrazů roste hlavně na východě Evropy a dosáhl asi 300. Zatímco sníh a nízké teploty na západě kontinentu komplikují především dopravu, dalších osm mrtvých v neděli hlásilo Polsko, devět Ukrajina.

Kvůli sněžení zrušilo londýnské letiště Heathrow stovky leteckých spojů, včetně některých s Prahou. Podobné počasí má podle meteorologů trvat i v následujících dnech.

Od začátku aktuální vlny mrazů zemřelo v Polsku na podchlazení už 53 lidí. Většinou se jedná o bezdomovce, kteří byli často opilí a dostatečně se nechránili před mrazem dosahující až minus 22 stupňů Celsia.

Nízké teploty až minus 33 stupňů zabíjí nejvíce na Ukrajině, kde bilance s devíti oběťmi v noci na neděli dosáhla 131. I zde se jedná hlavně o bezdomovce, pro které přitom úřady připravily více než 3000 vyhřívaných stanů a v Kyjevě otevřely na noc stanice metra. Dalších asi 1800 lidí bylo hospitalizováno pro omrzliny či prochladnutí.

V Česku umrzlo sedmnáct lidí

V Litvě, která sousedí s Polskem, policie podle agentury AFP oznámila tři další oběti, čím se bilance posledních deseti dní zvýšila na 15 mrtvých. V Bulharsku mráz zabil 15 lidí, převážně chudých vesničanů. Šest nových obětí oznámilo Rumunsko, kde v posledních dnech zemřelo 34 osob.

ČTĚTE TAKÉ:

V Maďarsku nepřežilo mrazivé počasí již pět lidí. Tři z toho za posledních 24 hodin; při topení se udusili oxidem uhelnatým. Záchranka přijímá o 20 procent více volání kvůli otravám, než je běžný průměr. Mnoho lidí bylo hospitalizováno kvůli omrzlinám. V Česku za poslední týden, kdy panovaly nejsilnější mrazy, mělo pravděpodobně počasí na svědomí zhruba sedmnáct úmrtí.

Srbové vyhlásili výjimečný stav

Tři nová úmrtí byla zaznamenána v Srbsku a dvě v Bosně. V Srbsku byl v 37 obcích vyhlášen výjimečný stav a 70.000 lidí zůstalo izolováno v obcích odříznutých od světa haldami sněhu. Jejich zásobování obstarává nyní armáda a policie.

Tisíce lidí jsou také izolovány v odlehlých obcích v Bosně a Chorvatsku. V Sarajevu dál metrová vrstva sněhu paralyzuje dopravu. S pomocí sněhových pluhů a buldozerů se podařilo v noci na neděli osvobodit několik desítek aut zavalených lavinami u Mostaru. V Černé Hoře byla zachráněna stovka lidí, kteří strávili 24 hodin v autobusech v zasypaném silničním tunelu.

FOTOGALERIE:

17 centimetrů způsobilo v Británii kalamitu

Většinu Británie v noci podle stanice BBC pokryla až 17centimetrová vrstva sněhu. Londýnské mezinárodní letiště Heathrow proto zrušilo třetinu z asi 1200 dnešních pravidelných letů, některé další měly zpoždění. Podobná situace byla na letišti Luton, zatímco letiště Gatwick zajistilo všechny dosavadní odlety a přílety. Sníh zavinil jen v hrabství North Yorkshire nejméně 60 silničních nehod. Se zmírněním sněžení se očekávají větší mrazy.

Sněhová nadílka a mrazy dále komplikují dopravu také ve Francii, kde v noci na neděli umrzla 46letá bezdomovkyně v Compiegne na severu země, čímž počet obětí posledních dnů stoupl na čtyři. Většina francouzských departementů vyhlásila stav pohotovosti a vyzvala obyvatele k opatrnosti.

Čtyři oběti hlásí také Rakousko, dvě Řecko a jednu Slovensko. V Německu teplota v noci na neděli klesla na minus 20 stupňů, ale žádná oběť hlášena nebyla. Více než 200 nehod zavinila sněžná bouře s teplotami až minus 40 stupňů v oblasti Helsink.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!