8. srpna 2010 8:19, aktualizováno  14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

MS v saunování: kolaps popálených účastníků, finalista zemřel

Mistrovství světa v sauně: kolabující závodník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mistrovství světa v sauně: kolabující závodník | foto: Reuters

HELSINKY Finále mistrovství světa v délce pobytu v sauně vytopené na 110 stupňů Celsia skončilo v sobotu tragédií. Oba finalisté po ukončení soutěže zkolabovali s jasnými známkami popálení. Ruský závodník zemřel na místě, jeho finský soupeř musel být převezen do nemocnice.

Příčiny neštěstí nyní vyšetřuje policie. Podle tiskového mluvčího šampionátu byla dodržena všechna bezpečnostní pravidla. Sauna má při soutěži být rozpálena na 110 stupňů Celsia a na rozžhavená kamna je každých 30 vteřin vylito půl litru vody. V dusivém vedru soutěžící obvykle vydrží o něco déle než tři minuty.

Pořadatel soutěže Ossi Arvela se hájí, že byla dodržena všechna pravidla: "Bylo tu dost lidí poskytujících první pomoc. Všichni soutěžící musejí donést s přihláškou lékařské osvědčení", citoval Arvelu server BBC.

Mistrovství se v Heinole asi 140 kilometrů severně od Helsinek pořádá od roku 1999. Letos se jej zúčastnilo přijelo 130 účastníků z 15 zemí světa.

Lidovky.cz, ČTK