Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Královna mučení‘ ze CIA nezabránila 11. září, ego si léčila na vězních

Svět

  19:18
WASHINGTON - Jedna z nejpovolanějších odbornic na al-Káidu a zároveň žena, která díky pochybením nezabránila teroristickým útokům z 11. září a posléze se velmi aktivně podílela na mučení mnohdy nevinných vězňů. Taková je zkrácená vizitka nejmenované agentky CIA, o které i někteří její kolegové tvrdí, že by měla být za své činy souzena.
Americká Ústřední zpravodajská služba CIA (ilustrační foto)

Americká Ústřední zpravodajská služba CIA (ilustrační foto) foto: ČTK

Agentka se stala předlohou pro hlavní hrdinku známého filmu o lovu na Usámu Bin Ládina 30 minut po půlnoci, její filmové ztvárnění ji však oproti skutečnosti vykresluje v mnohem příznivějším světle.

„Královna mučení,“ jak ženu překřtila média, několikrát mylně vyhodnotila klíčové údaje, podávala svým nadřízeným i kongresu USA nepravdivé informace a podle některých zdrojů se „s chutí“ osobně podílela na mučení vězňů, z nichž minimálně jeden byl nevinný, píše The Telegraph.

Maya, filmový obraz agentky CIA, přezdívané „mučící královna“.

Maya, filmový obraz agentky CIA, přezdívané „mučící královna“.

Asi největší kritika se na ni snesla za neschopnost zabránit teroristickým útokům z 11. září. Podle televizní stanice NBC měl její podřízený informace o tom, že dva členové al-Káidy, kteří se později na útocích podíleli, vstoupili na půdu USA. Nikdo však zprávu nepředal FBI ani s ní dále nepracoval. Podle Jane Mayer, investigativní novinářky a autorky publikace týkající se mučících praktik CIA, mohly tyto informace útokům zabránit.

Neexistující teroristé a mučení jako kompenzace

Po útocích se agentka osobně podílela na výslechu Chálida Šajcha Muhammada, vysokého představitele al-Káidy a jednoho z mozků 11. září. Vyšetřovatelům však poskytla špatné informace, které Muhammad po dlouhém mučení potvrdil. Vynucené přiznání poté vedlo k lovu na neexistující buňku al-Káidy v americké Montaně.

Pákistánský terorista Chálid Šajch Muhammad

Pákistánský terorista Chálid Šajch Muhammad.

U výslechu a mučení Muhammada přitom byla přítomna na vlastní žádost. Podle některých si tak kompenzovala svá pochybení. Později sama aktivně mučila vězně, přičemž minimálně o jednom z nich je nyní známo, že byl nevinný.

Později stála za zadržením a půlročním vězněním a mučením makedonského občana Chálida al-Masrího, který měl tu smůlu, že se jmenoval podobně jako jiný muž, podezřelý z podílu na 11. září, Chálid el-Masrí. Po propuštění mu byla vyplacena kompenzace.

Přes všechna pochybení byla v roce 2007 povýšena a před kongresem posléze obhajovala mučení jako techniku, díky níž byly zachráněny „stovky amerických životů“. Tyto informace přitom nedávno zpráva o praktikách CIA vyvrací.

„Měla by stát před soudem“

Někteří kolegové se jí zastávají. „Je to mimořádně schopná analytička,“ řekl jeden z nich stanici NBC. „Ví o al-Káidě víc než kdokoli jiný z CIA. Nebála se dělat chyby, vždycky přišla se zajímavými informacemi,“ tvrdí.

Jiný bývalý zaměstnanec CIA však s jeho slovy nesouhlasí. „Za to, co během své služby dělala, by měla stanout před soudem,“ prohlásil.

CIA odmítá vyzradit identitu agentky s odůvodněním, že v současné atmosféře strachu a pomstychtivosti by to nebylo bezpečné. Jane MAyer ale tvrdí, že hlavním důvodem je ochrana reputace CIA. „Bez konkrétních jmen nemůže být nikdo hnán k zodpovědnosti,“ tvrdí.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat