Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
24. července 2019 15:59, aktualizováno  22:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mueller k vyšetřování ruského vlivu na volby v USA: Trump není viny plně zproštěn

Bývalý šéf FBI Robert Mueller při výpovědi v Kongresu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf FBI Robert Mueller při výpovědi v Kongresu. | foto: Reuters

WASHINGTON Bývalý vyšetřovatel ruského vlivu na prezidentské volby v USA Robert Mueller ve středu v právním výboru Sněmovny reprezentantů potvrdil fakta ze své zprávy o vyšetřování a řekl, že nemůže prezidenta Donalda Trumpa plně zprostit viny z bránění spravedlnosti. Mueller také sdělil, že Trumpovo tvrzení, že jej zpráva plně očišťuje, není správné.

Přitakal tomu, že Trump může být obviněn, až odejde z úřadu. Bývalý ředitel FBI odpovídal na otázky k vyšetřování ruského vlivu na kampaň poprvé veřejně a před kamerami. Podle agentury Reuters slyšení nijak neusnadnilo snahu některých demokratů zahájit proces Trumpova odvolání. Prezident nečekal na ukončení slyšení a už během něj označil Muellerovo svědectví za vítězství pro Bílý dům.

Muellerův tým vliv Ruska na Trumpovu kampaň vyšetřoval 22 měsíců a dospěl k závěru, že Rusko do voleb v roce 2016 zasahovalo, avšak Trump ani nikdo jiný v USA s Rusy tajně nespolupracoval. Nedospěl ale k jednoznačnému závěru pokud jde o otázku, zda Trump bránil průchodu spravedlnosti.

„Prezident nebyl očištěn z činů, které údajně spáchal,“ sdělil Mueller ve slyšení přenášeném televizí.

Ve středu se Mueller dostavil před právní výbor a před výbor pro zpravodajské služby. První z nich se zaměřil na druhou část Muellerovy zprávy, která se týká údajné Trumpovy snahy vyšetřování mařit. Výbor pro zpravodajské služby se bude věnovat první části, která pojednává o ruském vměšování.

Robert Mueller promluvil o svém vyšetřování.
Vyšetřovatel Robert Mueller vystoupil s prohlášením ke svému pátrání o ruských...

V druhém slyšení pak řekl, že usiloval o předvolání Trumpa a nakonec od toho upustil z obavy, že by se vyšetřování příliš táhlo, protože prezident by se bránil předvolání právní cestou. Trump odpověděl na otázky písemně a Mueller připustil, že interview by bylo užitečnější.

Pozornost vzbudila jeho debata s členem právního výboru Tedem Lieuem. Poslanec se ptal, zda by uvažoval o obvinění Trumpa, kdyby se neřídil politikou ministerstva spravedlnosti nevznášet obvinění z trestné činnosti proti prezidentovi, který je v úřadu. Mueller na to přitakal, avšak před druhým výborem se k této věci vrátil a řekl, že jak stojí ve zprávě a jak řekl na začátku, jeho tým nedospěl k závěru, že prezident spáchal zločin. Trump už po zveřejnění zprávy tvrdil, že je plně očištěn. Mueller ve středu na dotaz, zda tedy svou zprávou prezidenta plně zbavil viny, řekl, že ne.

„Jsou zprávy, že Mueller řekl, že se o funkci neucházel a nebyl na interview k této pozici (při němž byl odmítnut) den předtím, než by chybně jmenován zvláštním vyšetřovatelem. Doufám, že to neřekl pod přísahou, protože máme mnoho svědků tohoto interview včetně viceprezidenta USA,“ tweetoval Trump. Mluvčí viceprezidenta Mika Pence agentuře AP řekla, že viceprezident „byl v Oválné pracovně, když byl Mueller na rozhovoru o obsazení místa ředitele FBI v květnu 2017“. Podle CNN byl Mueller k rozhovoru pozván, aby poskytl názor k výběru nového šéfa FBI.

Mueller se odmítl odchýlit od dikce své zprávy a k dotazu, zda se ho Trump snažil coby vyšetřovatele odvolat kvůli tomu, že prověřoval možnost, že prezident bránil spravedlnosti, řekl, že tak je to uvedeno ve zprávě, za kterou si stojí.

Rusko podle Muellera zasahuje do kampaně i teď. Bude chtít ovlivnit volby v roce 2020

Kritický byl Mueller k Trumpově obdivu k serveru WikiLeaks, který zveřejnil v době kampaně citlivé informace o Trumpově soupeřce Hillary Clintonové. Mueller řekl, že označit tento obdiv za problematický je slabé slovo. Na adresu Ruska Mueller řekl, že zasahuje do kampaně i teď a bude chtít ovlivnit volby v roce 2020. 

Mueller obsah zprávy shrnul do tří bodů - ruská vláda zasahovala do amerických voleb; nedospělo se k závěru, že členové Trumpovy kampaně v tom s ruskou vládou spolupracovali; důraz se kladl na objasnění pokusů vyšetřování bránit. „Nakonec jsme dospěli k závěru, že nerozhodneme, zda prezident spáchal zločin,“ sdělil Mueller.

Jak napsala agentura Reuters, demokraté doufají, že Muellerova výpověď před kamerami ve Sněmovně oslabí Trumpovu šanci na znovuzvolení. Republikáni prezidenta brání a demokraty za předvolání Muellera kritizují.

Trump v ranním tweetu napsal, že „demokraté a ostatní“ se snaží vymyslet zločin a připsat ho „naprosto nevinnému prezidentovi“. Později tweetoval během slyšení, několikrát citoval reportéry stanice Fox News. Nakonec sám napsal, že musí demokratům poděkovat, že slyšení zorganizovali. Jeho starší syn Donald Muellera zesměšnil za to, že údajně není obeznámen s detaily zprávy a že podivuhodně snadno rozuměl otázkám kladeným demokraty, ale nikoli republikány. Prezidentův právník Rudy Giuliani poukázal na Muellerovo časté zaváhání a požadavky na zopakování otázek. Mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová slyšení označila za katastrofu pro demokraty

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!