Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mugabe: Cholera je výmysl Západu

Robert Mugabe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Mugabe. | foto: AFP

HARARE/PRAHA „Cholera už neexistuje,“ uklidňoval včera v televizním projevu své spoluobčany zimbabwský prezident Robert Mugabe. „S radostí oznamuji, že se našim lékařům povedlo choleru zastavit,“ dodal čtyřiaosmdesátiletý africký diktátor.

Ve své řeči neopomněl Mugabe obvinit Západ z toho, že se snaží epidemii využít jako záminku k invazi do Zimbabwe a k jeho svržení. Britský premiér Gordon Brown a prezidenti Francie a USA Nicolas Sarkozy a George W. Bush totiž začátkem týdne vyzvali hlavu zimbabwského státu, aby složila prezidentský úřad.

Mugabe o choleře
„Nemoc měla Západu posloužit jako záminka k vojenské invazi do Zimbabwe,“ tvrdí Mugabe.
„To je, jako kdybychom řekli, že kvůli nemoci šílených krav vyhlásíme válku Velké Británii. Pane premiére Browne, měl byste si zajít k lékaři a nechat si vyšetřit hlavu,“ citovala Mugabeho televizní projev britská BBC. „Teď, když už žádná cholera není, není ani důvod k válce. Naše země nepředstavuje žádnou hrozbu pro region ani pro svět.“
„Brown, Sarkozy a Bush se snaží cholery využít k vojenské intervenci. Ale protože už žádná cholera není, neexistuje ani žádný důvod k válce,“ prohlásil rezolutně Mugabe.

Mezinárodní a humanitární organizace však se zimbabwským prezidentem nesouhlasí. Podle OSN si epidemie cholery v zemi vyžádala 783 lidských životů a dalších 16 400 lidí je nakaženo.

Světová zdravotnická organizace varuje, že počet nemocných by mohl stoupnout až na 60 tisíc.

Stovky Zimbabwanů už proto utekly za hranice s Jižní Afrikou, aby se jim dostalo lékařského ošetření. V jejich rodné zemi totiž panují katastrofální hygienické podmínky: pitná a neznečištěná voda je vzácností kvůli takřka nefunkčnímu vodovodnímu potrubí.

Humanitární organizace upozorňují, že cholera by se tak mohla rozšířit i do sousedních zemí. Ostatně Jižní Afrika už vyhlásila pruh svého území, které sousedí se Zimbabwe, za postiženou oblast.

Inflace: 231 milionů procent
Jak upozorňuje agentura AFP, není to však jen epidemie cholery, co vyhání Zimbabwany pryč z jejich domovů. Důvodem je také naprostý kolaps tamní ekonomiky. Zimbabwe se totiž může „chlubit“ nejvyšší inflací na světě, která v červenci dosahovala 231 milionů procent.

Nezaměstnanost dosahuje neuvěřitelných 90 procent a polovina obyvatel je závislá na humanitární potravinové pomoci.

Vedle hospodářské krize však Zimbabwe čelí také krizi politické. Mugabe a šéf opozice Morgan Tsvangirai vedou totiž už měsíce vleklý spor o to, kdo z nich vlastně vyhrál letošní prezidentské volby.

Před dvěma měsíci sice podepsali dohodu o rozdělení moci, neshody však přetrvávají ohledně rozdělení ministerských postů. Jednání zkrátka uvízla na mrtvém bodě.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...