Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mugabemu zůstává moc nad armádou

Svět

  18:46
HARARE - Prezident Zimbabwe Robert Mugabe si zachová svou pozici hlavy státu a bude řídit vládu, ve které mají křehkou většinu opoziční politici. Vůdce opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Morgan Tsvangirai se na druhé straně stane předsedou takzvané rady ministrů, jež bude na činnost vlády dohlížet.

Robert Mugabe (vlevo) si třese rukou s Morganem Tsvangiraiem foto: ČTK

Podle dalších informací si Mugabe ponechá moc nad armádou, zatímco opozice získá kontrolu nad policií. MDC se tak pravděpodobně soustředí na přeskupení bezpečnostních složek, které jeho členy častokrát v minulosti pronásledovaly. Na přetřes jistě přijdou například také zákony, které v zemi prakticky znemožnily existenci nezávislých médií.

Složení nové vlády by mělo být představeno v pondělí při oficiálním podpisu dohody o rozdělení moci. Podpisu by měl být přítomen jihoafrický prezident Thabo Mbeki, jenž při rozhovorech působil jako zprostředkovatel, a prezidenti zemí Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC).

Evropa dohodu vítá
Poslanec odštěpené frakce MDC David Coltart upřesnil, že Mugabeho Africký národní svaz Zimbabwe-Vlastenecká fronta (ZANU-PF) bude mít ve vládním kabinetu 15 křesel a MDC 16, včetně tří křesel, které obsadí odštěpená frakce. Toto složení vychází z březnových parlamentních voleb, kdy MDC získalo v zákonodárném sboru poprvé většinu.

Vyjednávání o rozdělení moci se táhla od července a několikrát kvůli neshodám mezi oběma stranami zkolabovala. Obyvatelé Zimbabwe i mezinárodní společenství nyní doufají, že ukončení patové politické situace pomůže vyřešit hlubokou ekonomickou krizi v zemi. Evropská komise dohodu v Zimbabwe přivítala a poznamenala, že zváží původní záměr uvalit nové sankce na Mugabeho a další členy jeho strany.

Klíčová zahraniční pomoc
Pozorovatelé jsou však zatím v hodnocení budoucnosti Zimbabwe opatrní. Podle nich budou rozhodující i ty nejmenší detaily právě dohodnuté smlouvy. Důležité je, že se strany dohodly na kompromisu a Mugabe se vzdal některých svých pravomocí. Někteří členové opozice ale dali najevo nespokojenost nad údajnými ústupky svého šéfa Tsvangiraie.

Pro obnovu zdevastovaného hospodářství v zemi bude klíčová zahraniční pomoc. Než však mezinárodní společenství poskytne Zimbabwe finanční prostředky, bude chtít vidět rozdělení vládní moci v praxi. Mugabe i Tsvangirai jsou tudíž pod velkým mezinárodním tlakem, aby překonali vzájemnou averzi a ukázali světu skutečné výsledky dohody.

"Bude to, jako když chcete s obrovskou zátěží vyjít ven z minového pole," poznamenal k politické situaci v zemi zimbabwský analytik Eldred Masunungure. "Dohoda vydrží jen na vzájemné důvěře, odpovědnosti a strategickém myšlení všech zúčastněných. Sebemenší nedorozumění může všechno zkazit," dodal.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat