Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítat uprchlíky, bránit Palestinu, nenávidět Trumpa. Korektnost je v USA náboženství, říká spisovatel

Svět

  6:00
PRAHA - Obama se na své lidi vykašlal. Trump ukázal jen to, že zvládne špatnou angličtinou napsat 140 znaků na Twitter. Podle spisovatele Tuvii Tenenboma jsou dnes Spojené státy plné vystrašených lidí. Ve své nové knize nazvané Všechny jejich lži popisuje, jak se Američané obávají politické korektnosti, která zašla až příliš daleko.

Tuvia Tenenbom pochází z izraelského města Bnej Brak, ale žije v USA. foto:  Petr Topič, MAFRA

Lidovky.cz: Pro koho jste knihu vůbec napsal? Působí spíše jako snaha vysvětlit Evropanům, kdo jsou Američané.
Psal jsem ji pro tvory, kteří mají dvě oči, dvě uši, jeden nos a jednu pusu. Psal jsem ji pro kohokoliv, kdo by měl zájem si přečíst něco o Americe. Nakladatel mi neřekl pro koho mám psát, ani co má mít moje kniha za závěr. Ani já sám jsem to nevěděl, protože jsem ještě nepodnikl cestu. A koneckonců tato kniha je o lidech, které jsem na cestě potkal.

Tuvia Tenenbom

Narozen 1957 v Izraeli. Divadelní režisér, dramatik, autor, novinář, esejista a zakládající umělecký ředitel Židovského divadla v New Yorku, kde žije. Kniha „Všechny jejich lži“, která právě vychází v češtině, je třetím dílem z Tenenbomovy série. 
Během cesty po USA hovořil s politiky i bezdomovci, ropnými magnáty i aktivisty, s indiány, černochy i bílými rasisty. Narazil na rasismus, antisemitismus i extrémní chudobu. Jeho humor rozhodně není politicky korektní. Kniha ukazuje USA jako Trumpland a vysvětluje, jak se mohl Donald Trump stát prezidentem.

Lidovky.cz: Jak probíhalo psaní ?
Vyrazili jsme se ženou na cestu po Spojených státech a měli jsme jednoduchý plán. Pronajmout si auto, sešlápnout plyn, vyhnout se dálnicím a nechat lidi říci nám něco o své zemi. Nikdy nevíte, kde budete druhý den, ani s kým budete mluvit.

Lidovky.cz: Do knihy ale také zapojujete i svůj pohled na věc...
Ano, ale až poté, co mluvím s lidmi. Mám to štěstí, že mi psaní humorných pasáží jde přirozeně, nemusím se do toho nutit, ale předem potřebuji, aby mi lidé něco řekli a já na to mohl reagovat. Vnímám to tak, že země je jeviště a já jsem turista, který chodí a ptá se, co se děje.

Lidovky.cz: Knihu „Všechny jejich lži“ jste napsal ještě předtím, než se stal Donald Trump prezidentem.
Ale sledoval jsem ho již během primárek a ptal jsem se lidí na to, co si o něm myslí. A díky tomu jsem mohl ukázat, že Amerika je Trumpland, ne Clintonland. Ukazuje, proč Američané volili Trumpa. Vydali jsme knihu před volbami a první kritiky v Německu byly hrozné. Že Amerika prý taková není. A po volbách? Všechny recenze do jedné byly vynikající a velebily mě za to, že vysvětluji, jak se mohl stát Trump prezidentem. Podle mě nikdo jiný vyhrát nemohl, ale to mi řekli ti, se kterými jsem mluvil.

Lidovky.cz: Jaký je tedy Trumpland?
Plný lidí vystrašených z politické korektnosti. Vidíte strach odpovědět na jednoduchou otázku. Například jen se zeptat, koho volili v minulých volbách? Okamžitě se rozzlobí. Můžete se jich jinak zeptat na cokoliv - kolik vydělávají, nebo jaký měli minulou noc sex a oni vám odpoví. Ale koho jste volil? Okamžitě se naserou a ptají se, jak se opovažujete zeptat. Vidíte manželské páry, ve kterých manželka neví, koho volil její muž.

Tuvia Tenenbom, spisovatel, dramatik.

Tuvia Tenenbom, spisovatel, dramatik.

Lidovky.cz: Čím myslíte, že to je?
Lidé se obávají jakékoliv kontroverze. Politická korektnost došla tak daleko, že je z ní diktatura demokracie. Nové náboženství. Jestliže lidé kolem vás něco říkají, nemůžete si dovolit jim oponovat. Obzvláště ve státech jako je New York, nebo Kalifornie, které mají být liberální. 

Pokud jste ale volil v těchto státech Trumpa, tak to nikdy veřejně nepřiznáte. Nikdy. Já ho nevolil, ale pamatuji si, že jsem seděl v kavárně a bavil se s nějakou ženou. Odmítala mi říct, koho volila, že je prý nevhodné se na to ptát. Ale když jsem jí pošeptal, že jsem volil Trumpa? Její reakce byla úplně jiná: „Vy jste ho volil?“ řekla mi rozzářeně. „Já taky.“

Lidovky.cz: Týká se to jenom Trumpa?
To vůbec ne. V New Yorku musíte například i vítat uprchlíky. Dříve nikoho uprchlíci nezajímali. Když byl prezidentem Barack Obama, USA přijaly asi jen 15 tisíc uprchlíků, to je jako kapka v moři. Ale potom, co zvítězil Trump, tak u nás na Upper East Side v New Yorku začal každý vyvěšovat cedule „Vítejte uprchlíci“. 

Viděli snad někdy uprchlíka, který by se objevil na Upper East Side a koupil si bagel za sedm dolarů, nebo snídani za 78 dolarů? Jsou to magoři? Vždyť pečivo daleko větší než bagel stojí v Sýrii 5 centů. V životě tam nebyl jediný uprchlík. Vítejte uprchlíci... Všechno je to jedna faleš. Ale říkat to musíte, protože pokud nemáte ceduli o uprchlících ve výloze, tak nic neprodáte.

Lidovky.cz: Co všechno je součástí americké politické korektnosti?
Musíte vítat uprchlíky, říkat, že problematika transgenderu je pro vás velice důležitá, že kouření je špatné, ale kouření marihuany by mělo být povoleno. To je politicky korektní. Nedává to smysl, ale je to korektní. Musíte na veřejnosti tvrdit, že Barack Obama je nejlepší prezident všech dob. Jako by byl bůh. 

Musíte tvrdit, že máte spoustu černých přátel a že se zajímáte o černošskou kulturu. I když jste největší rasista na světě a máte jenom bílé kamarády, tak si radši někoho vymyslíte. Také musíte podporovat Palestinu. Nemůžete podporovat Kurdistán, protože o něm nikdo neví, ale Palestinu musíte podporovat.

Lidovky.cz: Vědí alespoň ti, kteří Palestinu podporují, o čem celý izraelsko-palestinský konflikt je?
Nemají páru. Zeptal jsem se jednoho muže, který vykřikoval, ať je Palestina svobodná, kde Palestina leží. Netušil. Ale byl korektní. Nejvíc podivné se mi ale zdálo, že nikdo nesmí říkat negativní věci. Třeba když se někoho zeptám, jestli jsem tlustý. Jsem. Ale oni mi říkají, že ne. Že vypadám zdravě.

Lidovky.cz: Myslíte, že je to strachem z konfrontace?
Určitě. Lidé se také bojí, že by byli bojkotovaní. Nebyli by vítaní na dobrých místech.

Lidovky.cz: Je to stejné v republikánských jižanských státech?
Stejné ne, ale podobné. Starší generace mohou říkat spoustu věcí. Třeba, že nevěří v klimatické změny, že podporují Izrael, nebo potraty. Jejich děti už takové nejsou. Republikánských států je sice více na počet, ale konzervativci nemají takovou sílu v médiích. Liberálové vlastní většinu velkých médií, třeba New York Times, Washington Post, NBC, MSNBC, Time. Konzervativci mají akorát Fox News a Breitbart.

Tuvia Tenenbom procestoval USA. Ve své knize popisuje příběhy lidí, kteří...

Lidovky.cz: Co třeba nedávné skandály se sexuálními útoky, jak to vnímáte?
V Americe je to velice složité. Kdybych se třeba jen příliš dlouho díval na nějakou ženu v baru, můžu být zadržen policií. Zavolá policii a řekne, že se na ní cizí muž podivně dívá a že ji chce znásilnit. A policie to musí vyšetřit. Jen jednoduchý dotyk by mě mohl dostat do vězení.

Lidovky.cz: Překvapila vás politická korektnost v nějaké oblasti?
Rozhodně jsem nečekal, že se ta vlna dotkne jídla. Všechno jídlo dnes musí být bio a pomalu i veganské. Maso pro vás není dobré a cukr také ne. Když jdete do restaurace, musíte si maso na talíři osolit až vy, protože se sůl nesmí dotknout pánve. Starosta New Yorku Michael Bloomberg se dokonce pokusil prosadit nařízení, který by zakázal prodej velkých kelímků se slazenými nápoji.

Lidovky.cz: Donald Trump tedy podle vás vyhrál volby, protože nebyl politicky korektní?
Vyhrál z několika důvodů. Jedním z nich je to, že politická korektnost zašla v USA až příliš daleko. Nemohli byste dělat vůbec nic. Během vlády Baracka Obamy se dokonce v jednom ze států objevil případ, kde odmítli vytvořit speciální toalety pro transgender lidi. A Obamova administrativa řekla, že pokud to neudělají, zruší jim financování. 

To by znamenalo, že chudí a slabí, by byli ti první, kteří by trpěli. Obama tvrdil, že je liberální, že se zajímá o problémy lidí, že se stará o chudé a pak vyhrožuje tím, že nechá hladovět stovky tisíc lidí, protože guvernér odmítá postavit záchody. Co je to za liberalismus? Co je to za levici? Je to pravý opak čehokoliv takového. A zase: je to faleš. Tohle slyšíte od lidí a i proto vyhrál Trump. Lidé jen chtěli, aby jim liberálové přestali diktovat, co dělat a co si mají myslet.

Lidovky.cz: Myslíte, že se takto radikální politická korektnost objevuje i v Evropě?
Částečně, ale zatím se to objevuje jen v otázce uprchlíků. Pokud řeknete, že jste proti jejich přijímání, jste okamžitě označen za nacistu. Kvůli jiné knize jsem mluvil s lidmi ve východním Německu, které je trochu více pravicové, a ti mi řekli, že mají pocit, že žijí v méně demokratické zemi, než byla NDR. Že nemohou mluvit. Nejpodivnější na tom je, že vám v tom, abyste promluvili, brání liberálové. Ti, kteří nejvíce bojují za svobodu projevu. Ale jen pokud říkáte to, co chtějí slyšet. Evropa, ale většinou následuje USA, takže se máte na co těšit.

Lidovky.cz: Co si myslíte o Donaldu Trumpovi?
Donald Trump je odrazem USA. Je rasista. Říká, co mu přijde na jazyk a nepromýšlí to. Není ideolog. Spojené státy mají konečně prezidenta, který lidi rozveselí. Mohou se smát tomu, jak mluví. Trump bohužel neví, jak funguje prezident. I proto vyhodil šéfa FBI Jamese Comeyho. Měl za to, že může jako ve své firmě za někým zajít a nařídit mu, co a jak  má udělat. 

Comey to neudělal a naštval se na Trumpa. Tak ho Trump vyhodil. Jeho problém však je, že ve vládě je tohle chování ilegální. Trump navíc netuší, co má dělat. Nikdo mu nesdělil pravidla. K tomu polovina jeho administrativy byla nominovaná demokraty a nesnáší ho a druhá polovina ho nesnáší a proto odešla.

Lidovky.cz: Co byla nejděsivější věc, kterou jste během cesty po Americe zažil?
Nejhorší bylo jít do černošského ghetta. Smrt a chudoba je všude kolem vás. Byl to šok. Se ženou jsme se rozhodli navštívit okrsek Englewood v Chicagu, který jako vůbec první volil Baracka Obamu v roce 1996. My jsme tam byli v posledním roce Obamovy administrativy. Jeli jsme autobusem na konečnou a když jsme chtěli vystoupit, zastavil nás řidič a ptal se kam si myslíme, že jdeme.

„Tady nevystupujte, to není dobrá čtvrť,“ říkal nám. My i tak vystoupili. Vešli jsme do čtvrti a hned na rohu stála dodávka a v ní dva bílí muži se samopaly, kteří nás hned zastavili a ptali se, kdo jsme a co tam děláme. Nakonec z nich vylezlo, že jsou policisté a hlídají, aby tam nechodili bílí lidé.

Lidovky.cz: Prošli jste i přesto dovnitř?
Nakonec ano - i přes varování policistů. Bylo to podivné místo. Lidé vám říkají, že tam, kde stojíte, někdo včera zemřel. Nikdo v noci nevychází, protože by ho zastřelili. Všichni se bojí.

Lidé umírají a nikdo o tom neví, nikdo se nestará. Od roku 1996 se tam vůbec nic nezměnilo. Všichni tam Obamu nenávidí. Stará se podle nich jen o jednu černošskou rodinu. Tu svoji.

Lidovky.cz: Měl jste strach?
Nemáte na to čas. Až potom si uvědomíte, jak děsivé a nebezpečné to bylo. Byl jsem v Sýrii a dalších nebezpečných místech, ale nikde jsem neměl děsivější pocit, než v amerických černošských ghettech. A takové je v každém městě, v každém státě. A vidíte jen strach, smrt a destrukci. Bílí Američané do takových míst nechodí. Ani jimi neprojíždějí, bojí se totiž, že by mohli přijít o život, kdyby se jim třeba rozbilo auto.

Lidovky.cz: Myslíte, že Donald Trump dokáže udělat Ameriku znovu skvělou?
Je rok prezidentem a zatím nedokázal protlačit jediný zákon skrze Kongres i přesto, že jej ovládají republikáni. Zatím prokázal jen to, že je schopný špatnou angličtinou napsat na Twitter 140 znaků uprostřed noci. A také dokázal, že umí psát velkými písmeny slova smutné a špatné. To je vše, čeho dosáhl. Má před sebou dlouho cestu a hodně lidí, které musí přesvědčit, že něco umí. Prozatím to vypadá tak, že nemá pod kontrolou nic a že ani neví, co to znamená mít věci pod kontrolou.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat