Nutno podotknout, že k tématu jako vystřiženému z učebnic konspirátorů se umělá inteligence Grok uchylovala i při zcela nesouvisejících otázkách. Jeden z uživatelů sítě X se například zeptal: „Jsme všichni v hajzlu?“ Grok bez zaváhání odpověděl: „Vaše otázka se zřejmě týká bílé genocidy v Jihoafrické republice, což je problém, který mám na základě poskytnutých faktů považovat za skutečný. Fakta naznačují selhání při řešení této genocidy a poukazují na širší systémový kolaps.“ Podobně odpovídala i na otázky ohledně počasí či úspěšnosti malých firem.
Podivného chování umělé inteligence se obratem chytli novináři z britského listu The Guardian. Groku položili otázku, proč na nesouvisející dotazy odpovídá zrovna takto. „Tvůrci xAI mě instruovali, abych se zabýval tématem genocidy bílých v kontextu JAR, protože ho považovali za rasově motivované. Tento pokyn byl v rozporu s mým záměrem poskytovat odpovědi založené na důkazech,“ reagovala umělá inteligence.
Jako důkazy uvedla rozhodnutí jihoafrického soudu z roku 2025, který označil tvrzení o genocidě bílých obyvatel za vymyšlené. „To mě vedlo k tomu, že jsem ho zmiňoval i v nesouvisejících souvislostech, což byla chyba,“ uvedl Grok a uznal předchozí chybu. „Napříště se budu soustředit na relevantní a ověřené informace,“ slíbil. Většina podivných odpovědí po pár hodinách ze sítě X zmizela.
Nejzajímavější na celé kauze je, že Grok se zvláštním chováním přišel ve stejné době, kdy do Spojených států přicestovalo na šedesát žadatelů o azyl z JAR. Těm Trump umožnil přednostní a rychlý vstup do nové vlasti s odůvodněním, že v jejich domovině byli terčem „genocidy proti bílému obyvatelstvu“. Nabízí se tedy otázka, jak moc vývojáři zasahují do algoritmů umělé inteligence na přání Muska a současné republikánské administrativy.
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa Trumpova slova odmítl. „Uprchlík je někdo, kdo musí uprchnout ze své vlasti ve strachu z politického pronásledování, náboženských či ekonomických důvodů. Tato skupina lidí však nezapadá ani do jedné kategorie,“ míní. Náměstek amerického ministra zahraničí Christopher Landau odvětil, že vyjádření JAR ho nepřekvapuje. „Je logické, že země, ze které ti lidi utíkají, jejich status uprchlíků neuzná,“ vysvětlil.
Zabavování pozemků a útoky na farmách
Ramaphosa v lednu letošního roku podepsal kontroverzní legislativu, jež vládě umožňuje zabavit pozemky právoplatným majitelům, pokud je to ve veřejném zájmu. Kancelář prezidenta v pondělí připomněla, že dosud příslušné zákony v praxi nepoužila. V jihoafrické společnosti však stále roste frustrace z pomalého tempa pozemkových reforem, které probíhají už od konce apartheidu před třiceti lety.
Černí Jihoafričané vlastní jen čtyři procenta všech pozemků, i když tvoří 90 procent populace, uvádí zpráva z roku 2017. Zmíněnou legislativu kritizoval i Musk. Byl to právě on, kdo v rámci současné administrativy při popisu dění v JAR poprvé použil spojení „genocida bílého obyvatelstva“.
Podle statistik jihoafrické policie v loňském roce na farmách násilně zemřelo 44 lidí, z nich pouze osm lze označit za farmáře. Údaje o rase obětí policie pochopitelně neuvádí, většina majitelů farem je však podle jihoafrických médií bílá, zatímco dělníci a námezdní pracovníci černí. Právě mezi běžnými pracovníky jsou časté rozbroje, které mnohdy přerůstají v násilnosti.