Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Musk se opakovaně testoval na covid, dvakrát pozitivně, dvakrát negativně. Zapomněl na důležitou vlastnost testů

ilustrační snímek foto: Reuters

Doporučujeme
USA/ČR - Vizionář, vynálezce a zakladatel technologických firem Tesla či SpaceX Elon Musk se nechal opakovaně otestovat na covid-19. Antigenní testy mu vyšly dvakrát pozitivně, dvakrát negativně. Na Twitteru si ulevil, že mu na tom něco nesedí. Zřejmě přitom však nevzal v potaz důležitá specifika covidových rychlotestů.
  12:38

Muskova Tesla uvedla na trh vlastní značku tequily. Po lahvích ve tvaru blesku se okamžitě zaprášilo

„Děje se zde něco extrémně podvodného. Dnes jsem byl čtyřikrát testován na covid. Dva výsledky testů byly negativní, dva vyšly pozitivně. Ten samý přístroj, stejné testy, stejná sestřička. Antigenní rychlotesty od společnosti BD,“ napsal Musk na svém twitterovém profilu. Posléze dodal, že pokud se to děje jemu, děje se to i ostatním.

Antigenní testy podle české studie neodhalí třetinu nakažených, prošli jimi i lidé s příznaky covidu

Velkou výhodou antigenních testů je to, že jejich výsledky znáte velmi rychle. U těch použitých Muskem se jedná o pouhých 15 minut. Jenže citlivost rychlotestů je obecně nižší než u těch laboratorních. Proto se používají u plošného testování, kdy je potřeba zjistit rychle stav mnoha lidí - například protestování populace na Slovensku nebo v českých domovech seniorů - a ne u individuálních případů. Na ty se běžně využívají laboratorní PCR testy, jejichž výsledky byste se v Česku měli dozvědět do 48 hodin.

Elon Musk

Ředitel podniku Tesla Elon Musk s jointem v pořadu s komikem Joem Roganem.
Elon Musk - zakladatel, ředitel a hlavní inženýr/designér projektu SpaceX.

Muž usnul za volantem Tesly, v poloautomatickém módu jel přes 140 kilometrů v hodině

Rychlotesty od společnosti BD (Becton a Dickinson), které využil Musk, mají spolehlivost zhruba 84 %, tedy je naopak dosti pravděpodobné, že pokud test několikrát zopakujete, vyjde vám alespoň jednou s jiným výsledkem než v ostatních případech. Další možným úskalím u rychlotestů je tzv. falešná negativita. Jelikož jde o tzv. antigenní testy, což znamená, že v těle detekují protilátky, které imunitní systém člověka vytvořil v reakci na nákazu, může se stát, že je jedinec již nakažen, ale v době, kdy je testován, si ještě protilátky nestačil vyvinout.  

Musk ukázal pokusné prase s čipem v hlavě. Zařízení monitoruje mozek a má pomáhat s léčbou vážných nemocí

Protilátky se vyvíjejí zhruba od 7. až 10. dne po setkání s virem. Elon Musk v komentářích pod svým příspěvkem uvedl, že hodlá podstoupit PCR test, aby mohl jednoznačně potvrdit, či vyvrátit informace o své nákaze. Nyní prožívá příznaky běžného nachlazení, jak sám uvedl. „Zatím nic neobvyklého,“ upřesnil.

Rozdílné výsledky u rychlotestů tedy rozhodně nejsou důkazem toho, že by koronavirus byl vymyšlený hoax, který využívají farmaceutické firmy k tomu, aby se obohatily, jak začalo ihned naznačovat mnoho diskutujících pod Muskovým příspěvkem. 

Již v září vizionář vzbudil svými výroky rozporuplné emoce, když  v rozhovoru pro The New York Times uvedl, že by se sám proti koronaviru očkovat nenechal a že by v karanténách a izolaci měly zůstávat jen rizikové skupiny lidí.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.