4. října 2019 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Musk si v kauze pomluvy britského jeskyňáře najal odsouzeného podvodníka. Měl nalézt důkazy

Ředitel Tesly Elon Musk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Tesly Elon Musk. | foto: Reuters

Londýn/Washington  Americký podnikatel Elon Musk si jako vyšetřovatele, který měl pro něj nalézt důkazy v kauze pomluvy britského jeskyňáře, najal odsouzeného podvodníka. Muži, jehož minulost si patrně neprověřil, zaplatil přes 50 000 dolarů (1,2 milionu korun), napsal server BuzzFeed. Speleologa, který se loni podílel na záchraně 12 mladých fotbalistů a jejich trenéra ze zatopené jeskyně v Thajsku, Musk označil za pedofila. Jeskyňář pak Muska zažaloval.

BuzzFeed uvedl, že samozvaným soukromým vyšetřovatelem, který se sám e-mailem nabídl, že „najde špínu“ na jeskyňáře Vernona Unswortha a důkazy pro Muskovo tvrzení, byl Brit James Howard-Higgins. Veřejně dostupné záznamy podle serveru ukazují, že tento muž byl odsouzen za okradení svých obchodních partnerů a dostal tři roky vězení za podvod. Z trestu si odseděl 18 měsíců.

Zakladatel a šéf společnosti Tesla Elon Musk v amerických soudních dokumentech podle BuzzFeed uvádí, že s Howardem-Higginsem nikdy osobně nemluvil, ale že se domníval, že je to důvěryhodný člověk. Howard-Higgins mu své služby nabídl loni v červenci v den, kdy Musk svůj sporný výrok na twitteru zveřejnil. Oháněl se přitom fiktivní prací pro vlivné lidi. Psal, že na jeskyňáře něco najde a že „není kouře bez ohně“.

Musk loni v prosinci podal žádost o zrušení žaloby, v níž se podle agentury AP píše, že „veřejnost od začátku věděla, že Muskovy urážky nebyly míněny jako konstatování skutečnosti“. Unsworthovi právníci by na ni měli odpovědět příští týden.

Spor s Unsworthem začal poté, co záchranáři odmítli plán využít k vysvobození chlapců a trenéra z jeskyně miniponorku navrženou Muskovou vesmírnou firmou SpaceX. Musk se později za svůj výrok na twitteru omluvil.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!