10. července 2018 9:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Musk se vydal do hlubin zatopené jeskyně, Thajcům přivezl ‚ponorku‘ vyrobenou z rakety

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Majitel automobilky Tesla Elon Musk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel automobilky Tesla Elon Musk. | foto: Reuters

Bangkok Americký vizionář Elon Musk v noci na úterý - den, kdy se rozjely poslední záchranářské práce - dle svých vyjádření na Twitteru navštívil jeskyni v Tham Luang, kde před dvěma týdny uvízl mladý fotbalový tým a jejich trenér. S sebou přivezl kapsli, pomocí níž navrhl chlapce zachránit. Miniponorka, jak ji Musk nazývá, je vyrobená z částí rakety.

Musk vešel až do třetí komory zatopeného jeskynního komplexu, která se nachází asi dva kilometry od vstupu do jeskyně. Z tohoto místa se dál dostanou jen potápěči.

„Je to víceméně miniponorka v dětské velikosti, která používá přenosovou trubici na tekutý kyslík z rakety Falcon jako trup,“ napsal Musk na svém Twitteru. Podle něj je dostatečně malá na to, aby prošla i skrz nejužší místa jeskyně, a zároveň dostatečně lehká na to, aby ji unesli dva záchranáři. Musk je zároveň šéfem společnosti SpaceX, která vyrábí rakety.

Elon Musk přivezl do Thajska miniponorku určenou k záchraně chlapců z jeskyně.
Elon Musk přivezl do Thajska miniponorku určenou k záchraně chlapců z jeskyně.

Podle dostupných informací thajští záchranáři neplánují Muskův rychlovynález, na jehož vývoj měl jen několik dní, použít. Důvodem může být i to, že Musk se svou miniponorkou dorazil pozdě. V noci už byla v plném proudu příprava třetího záchranného dne. V tuto chvíli již záchranáři pracují na vysvobození poslední skupiny chlapců.

10.července 2018 v 00:05, příspěvek archivován: 10.července 2018 v 09:15

Just returned from Cave 3. Mini-sub is ready if needed. It is made of rocket parts & named Wild Boar after kids’ soccer team. Leaving here in case it may be useful in the future. Thailand is so beautiful. https://t.co/EHNh8ydaTT

Miliardář jim tam ale prototyp nového zařízení nechal pro případ, že by se hodil někdy v budoucnu. „Právě jsem se vrátil z třetí komory jeskyně. Miniponorka je připravená, kdyby byla potřeba,“ tweetnul Musk po půlnoci středoevropského času. Dodal, že kapsli pojmenoval Divočák, a to podle názvu dětského fotbalového týmu, který v jeskyni uvízl.

Ještě minulý týden měl Musk jiný nápad, jak chlapce z jeskyně dostat. Navrhoval do útrob jeskyně natáhnout nylonovou hadici a posléze ji nafouknout vzduchem jako skákací hrad. Hadice by ale musela být z takového materiálu, který by odolal tlaku okolních stěn. Z plánu zřejmě sešlo pro jeho neproveditelnost, a tak Musk přišel s druhou variantou.

Just got back from Cave 3

Příspěvek sdílený Elon Musk (@elonmusk),

Fanoušci Muska na Twitteru se neshodují na jeho motivaci. Zatímco někteří obdivují jeho rychlost a genialitu, jiní ho nařkli, že využívá napjaté situace v Thajsku k vlastnímu PR. Elon Musk zařízení posílá v době, kdy kvůli problémům s výrobou nového modelu elektromobilu Tesla Model 3 propouští více než 1500 lidí z výroby.

08.července 2018 v 20:43, příspěvek archivován: 10.července 2018 v 09:14

Testing underwater in LA pool https://t.co/CDO2mtjP2D

zufZuzana Formánková
  • 16Diskuse