Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vědci vystopovali mutaci koronaviru, která může za rychlé šíření nákazy po celém světě

Vědec z německé firmy CureVac hledá vakcínu proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědec z německé firmy CureVac hledá vakcínu proti koronaviru. | foto: Reuters

USA Vícero nezávislých studií potvrdilo, že rychlé šíření covidu má na svědomí jedna zvláštní mutace. Virus v pozměněné formě je více infekční a postupně vytlačuje ostatní genetické podoby. Vědci vystopovali zmutovaný koronavirus na všech kontinentech, provedli i experimenty se zvířaty. Další genetické obměny, které ovlivní průběh nákazy, jsou nevyhnutelné.

Množství publikovaných studií potvrzujících existenci zvláštní mutace koronaviru zachytil list New York Times. Podle něj virus za svou krátkou historii prošel mnoha genetickými obměnami a velká část z nich měla minimální důsledky na jeho chování. Jedna mutace, kterou virus prodělal na začátku nákazy, jej nicméně učinila těžko zastavitelným.

Vědec z německé firmy CureVac hledá vakcínu proti koronaviru.
Petr Kozlík si v současné práci si vzal neplacené volno, aby se mohl podílet na...

Mutace zvaná 614G byla poprvé zaznamenána ve východní Číně v lednu, následně v Evropě a New Yorku, aktuálně vytlačuje jiné genetické podoby viru a rozšířila se po celém světě. Poslední měsíce akademická obec debatovala, proč tomu tak je.

Vědci z města Los Almos v USA přišli již v březnu s hypotézou, podle níž je mutace více efektivní v tom, že „lépe“ infikuje lidi. 614G nezpůsobuje horší průběh choroby, nezabíjí více osob, ani nekomplikuje vývoj vakcíny; pouze se dokáže rychleji šířit populací.

Současné studie hypotézu na základě srovnávacích genetických testů a jiných laboratorních výzkumů potvrzují. „Může to být tak, že tato mutace způsobila pandemii,“ řekl David Engelthaler z arizonského mezinárodního institutu genetického výzkumu (TGen) pro americké noviny. Výzkumníci nepochybují o tom, že by se virus šířil i ve své původní wuchanské podobě, nicméně mutace 614G tento proces značně urychlila a znesnadnila možnost reagovat na virus včas.

Studie amerických a britských vědců zkoumala přibývání pozitivních případů ve Velké Británii a prokázala rapidní urychlení tempa růstu nakažených, když se v místech vyskytla mutace 614G. Výzkumníci měli přístup k největší databázi genomů na světě. Zjistili, že pozměněná verze viru v zemi naprosto dominuje a objevuje se i na všech dalších kontinentech.

Podobných výzkumů se nezávisle na sobě uskutečnilo hned několik. Všechna zkoumání potvrdila závěry akademiků z Los Almos. „Přesvědčilo mě to, že jsem opakovaně viděl stejné výsledky,“ komentuje pro NY Times Trevor Bredford z univerzity ve Washingtonu.

Testy na zvířatech

Jeden z výzkumných týmů dokonce hypotézu testoval na zvířatech. Laboranti z univerzity v Severní Karolíně vedle sebe umístili dvě klece - jednu s morčaty nakaženými covidovou mutací 614G, druhou se zdravými jedinci. Během dvou dní se díky přenosu kapének vzduchem nakazilo pět z osmi morčat v druhé kleci. Když stejný postup výzkumníci provedli se staršími typy viru, k přenosu nedošlo.

Genetické změny viru mají podle odborníku vliv na nesoulad mezi tím, jak fungují na různých místech v průběhu pandemie opatření. „Nemůžeme počítat s tím, že nepřítel se kterým jsme bojovali před dvěma měsíci, je stejný, jako ten, se kterým bojujeme dnes,“ interpretuje výsledky studií odborník na genetiku Kristian Andersen.

Experti tvrdí, že virus se bude dále měnit a vyvíjet. Můžeme očekávat mnoho dalších typů viru, které budou zásadním způsobem ovlivňovat průběh pandemie. „Musíme poslouchat, co nám virus říká,“ dodává na závěr doktor David Engelthaler.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Splňte si novoroční předsevzetí: Přinášíme tipy na hubnoucí pomocníky
Splňte si novoroční předsevzetí: Přinášíme tipy na hubnoucí pomocníky

Nejlepší, do čeho můžete investovat, je vaše zdraví. Jestliže jste se rozhodli zapracovat v novém roce na své postavě, posílíte své zdraví a...