Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Muž, který ‚nafackoval‘ prezidentu Macronovi dostal u soudu čtyřměsíční trest a podmínku

Muž fackující francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při setkání s veřejností v départementu Drôme. foto: Reuters

Paříž - Damien Tarel, muž, který dal v úterý ve Francii facku prezidentu Emmanuelu Macronovi, půjde na čtyři měsíce do vězení. Zbytek 18měsíčního trestu, o který žádal prokurátor, je podmíněný. Podle stanice BFM TV byl muž ihned po vynesení rozsudku odveden ze sálu do výkonu trestu. Soud probíhal ve speciálních režimu zrychleného řízení, o který požádal sám Tarel.
  16:31aktualizováno  17:48

VIDEO: Macron dostal při setkání s veřejností facku. Útočník vyučuje šermířské souboje

Na trest naváže ještě dvouletý probační dohled. Tarel má také podle verdiktu doživotní zákaz zastávat veřejné funkce, pětiletý zákaz držet zbraně a tříletý zákaz volit. Nejméně dva roky bude pod dohledem psychologa a nesmí spáchat žádný další přestupek.

Napadení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při setkání s veřejností v...
Napadení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při setkání s veřejností v...

Damien Tarel dal Macronovi facku při setkání prezidenta s veřejností v départementu Drôme. Tvrdí, že ho k činu vyprovokovalo chování státníka, který neměl vůli k diskuzi, ale choval se jako v předvolební kampani a navíc zamířil přímo k němu. Tarel se podle svých slov choval instinktivně a bez rozmyslu, nešlo tedy o plánovaný čin. Lítost nad jeho spácháním ovšem nevyjádřil. Za urážku hlavy státu hrozí podle francouzského zákona až tři roky vězení a pokuta 45 000 eur (1,1 milionu korun).

„Myslím, že Macron velmi dobře reprezentuje pád naší země,“ uvedl Tarel při soudním jednání, které francouzská média pozorně sledovala. Své provolání roajalistického bojového hesla „Montjoie, Saint-Denis!“ vysvětlil jako odkaz na heslo volající po sjednocení rytířů, což považuje za patriotické. V duchu rytířství by Tarel prezidenta Macrona rád vyzval na „šermířský souboj za východu slunce“, ale bylo mu prý jasné, že by prezident odmítl. „Myslím, že hodně lidí cítí nespravedlnost. Já jsem se angažoval,“ uvedl Tarel u soudu.

Podle vyšetřovatelů sledoval Tarel několik krajně pravicových webů, muž však odmítá, že by podporoval neonacismus. Považuje se za „blízkého pravici“ a „patriota“. Svou fotografii ve stylu Adolfa Hitlera vysvětluje jako vtip.

Osmadvacetiletý mladík se zájmem o středověké rytířské boje svůj čin nepopírá a sám požádal o zrychlené slyšení. Před soudem vypovídal dva dny po samotném aktu. Soudce připomněl také podrobnosti o jeho společenském zázemí. Tarel má partnerku, je nezaměstnaný, v dětství navštěvoval psychologa kvůli obtížím ve škole. Jeho matka je učitelka tance, otec pracuje v malířské firmě.

Spolu s Tarelem přijeli na setkání s prezidentem další dva muži. U jednoho z nich doma policie našla výtisk knihy Mein Kampf od Adolfa Hitlera.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat