14. listopadu 2017 16:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švéda putujícího do Palestiny napadl na Slovensku muž. Zřejmě si ho spletl s uprchlíkem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 93Diskuse
Neznámý muž napadl aktivistu, který cestuje ze Švédska do Palestiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neznámý muž napadl aktivistu, který cestuje ze Švédska do Palestiny. | foto: Facebook/Benjamin Ladraa

PRAHA Aktivista, který se rozhodl dojít ze Švédska do Palestiny, aby upozornil na porušování lidských práv, byl na Slovensku napaden neznámým mužem. Pokusil se mu i zlomit palestinskou vlajku. Celému incidentu přihlížela z auta Slovákova dcera. Podle cestovatele si jej muž zřejmě spletl s uprchlíkem.

„Tohle je Evropa, běž domů,“ křičel údajně Slovák na aktivistu Benjamin Ladraa, který se rozhodl, že přejde ze Švédska do Palestiny. Tvrdí, že tím chce upozornit na porušování lidských práv v Palestině.

Ladraa cestoval ze Švédska přes Českou republiku, kde ho několikrát kontrolovala policie. Lidé prý měli strach, že je terorista. U izraelské ambasády v Praze mu dokonce jeho kočárek, na kterém veze stan a další věci, prohlíželi pyrotechnici v obavě, že veze bombu.

Po přechodu hranic na Slovensko v oblasti Záhorie Ladrau se stal obětí útoku. Napadl jej muž, který si ho pravděpodobně spletl s uprchlíkem.

„Šel jsem po krajnici, když přede mnou zastavilo auto a zablokovalo mi cestu. Z auta vyšel muž ve středním věku,“ uvedl pro Denník N Laadra.

„Zeptal se mě, odkud jsem. Řekl jsem mu, že pocházím ze Švédska. Nosím s sebou velkou palestinskou vlajku. On na ní ukázal a zeptal se mě, co je to za vlajku,“ pokračoval v příběhu Laadra. Tu se mu následně pokusil muž zlomit, převrátil mu jeho věci a křičel na něj, ať jde zpět domů.

Celému incidentu podle aktivisty přihlížela z automobilu malá dcera agresora. Ladraa se domnívá, že si ho muž spletl s imigrantem a právě proto na něj zaútočil.

Aktivista se na svém facebookovém profilu popisuje, s jakými problémy se na cestách setkává. Urážky, rasismus, či strach, že je terorista, už zažil během cesty ze Švédska i v Česku, ale fyzický útok až na Slovensku.

Ladraa během cesty pořádá přednášky o Palestině a snaží se upozornit na porušování lidských práv v Palestině. V říjnu byl v Praze na palestinské ambasádě a poté měl přednášku v Brně. Tento týden navštívil palestinskou ambasádu na Slovensku.

mhMartin Hampejs
  • 93Diskuse

Najdete na Lidovky.cz