Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž nalezený v bezvědomí je bývalý ruský rozvědčík a agent MI6. Byl vystaven neznámé látce, je v kritickém stavu

Svět

  19:23aktualizováno  21:00
SALISBURY/PRAHA - Britská policie, záchranáři a hasiči zasahovali v neděli v podvečer v nákupním centru ve městě Salisbury. V bezvědomí tam byl nalezen pár bez zjevných zranění, oba jsou po působení neznámé látky v kritickém stavu. Podle BBC jde o Sergeje Skripala a ženu, která byla s ním. Skripal je bývalý ruský rozvědčík, který byl naverbován MI6. Rusové ho po letech odhalili a odsoudili, v roce 2010 se v rámci výměny agentů dostal do Británie.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. foto: ČTKAP

Policie během pondělí uzavřela několik míst v centru města a zavřená je i část pohotovosti místní nemocnice, kde Skripal a žena skončili. Na uzavřených místech i v nemocnici zasahují dekontaminační týmy v přetlakových oblecích.

„V neděli okolo 16:15 jsme obdrželi volání od občana, který měl strach o zdraví dvojice lidí. Dvojice - zhruba šedesátiletý muž a zhruba třicetiletá žena - byli nalezeni v bezvědomí na lavičce v nákupním centru The Maltings. Zasahovali policisté, záchranáři a hasiči, oblast byla uzavřena. Pár, o kterém se domníváme, že se znal, neměl žádná viditelná zranění. Poté byl převezen do nemocnice,“ napsala witshirská policie v prohlášení.

Muž i žena leží v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče. Podle policie byli zřejmě vystaveni působení neznámé nebezpečné látky. Vyšetřovatelé teprve začínají pátrat, proto zatím nemohou říct, zda došlo ke spáchání zločinu. Vyhlásili však „major incident“ - který se používá třeba při hromadných neštěstích či teroristickém útoku.

Byl to Fentanyl, 10 000x silnější než heroin?

„Žádáme veřejnost o spolupráci při vyšetřování. Událost bereme velmi vážně, chceme však veřejnost uklidnit, v současnosti podle nás nehrozí obyvatelstvu další nebezpečí,“ stojí v prohlášení.

Podle deníku Telegraph mohli být Skripov a žena, která byla s ním, vystaveni syntetické droze Fentanyl. Je 10 000x silnější než heroin, používá se např. proti bolestem při nejbolavějších nádorech. Fentanylem se v roce 2016 předávkoval americký zpěvák Prince a v USA má tato látka na svědomí stovky životů. Při velkém množství může Fentanyl způsobit zástavu dýchání a smrt.

Explukovníka ruské vojenské rozvědky Skripala odsoudil ruský soud v roce 2006 ke třinácti letům vězení za špionáž ve prospěch Británie. Údajně za odměnu 100 000 dolarů poskytoval v 90. letech informace o ruských špionech působících v Evropě. V roce 2010 ho spolu s dalšími třemi osobami Moskva vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Skripalovi je v současnosti zřejmě 66 let.

Nynější incident připomíná případ z roku 2006, kdy v Británii na otravu radioaktivním poloniem 210 zemřel bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Litviněnko v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro britskou tajnou službu.

Alexander Litviněnko několik dní před smrtí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!