Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž nalezený v bezvědomí je bývalý ruský rozvědčík a agent MI6. Byl vystaven neznámé látce, je v kritickém stavu

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. | foto: ČTKAP

SALISBURY/PRAHA Britská policie, záchranáři a hasiči zasahovali v neděli v podvečer v nákupním centru ve městě Salisbury. V bezvědomí tam byl nalezen pár bez zjevných zranění, oba jsou po působení neznámé látky v kritickém stavu. Podle BBC jde o Sergeje Skripala a ženu, která byla s ním. Skripal je bývalý ruský rozvědčík, který byl naverbován MI6. Rusové ho po letech odhalili a odsoudili, v roce 2010 se v rámci výměny agentů dostal do Británie.

Policie během pondělí uzavřela několik míst v centru města a zavřená je i část pohotovosti místní nemocnice, kde Skripal a žena skončili. Na uzavřených místech i v nemocnici zasahují dekontaminační týmy v přetlakových oblecích.

„V neděli okolo 16:15 jsme obdrželi volání od občana, který měl strach o zdraví dvojice lidí. Dvojice - zhruba šedesátiletý muž a zhruba třicetiletá žena - byli nalezeni v bezvědomí na lavičce v nákupním centru The Maltings. Zasahovali policisté, záchranáři a hasiči, oblast byla uzavřena. Pár, o kterém se domníváme, že se znal, neměl žádná viditelná zranění. Poté byl převezen do nemocnice,“ napsala witshirská policie v prohlášení.

Muž i žena leží v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče. Podle policie byli zřejmě vystaveni působení neznámé nebezpečné látky. Vyšetřovatelé teprve začínají pátrat, proto zatím nemohou říct, zda došlo ke spáchání zločinu. Vyhlásili však „major incident“ - který se používá třeba při hromadných neštěstích či teroristickém útoku.

Byl to Fentanyl, 10 000x silnější než heroin?

„Žádáme veřejnost o spolupráci při vyšetřování. Událost bereme velmi vážně, chceme však veřejnost uklidnit, v současnosti podle nás nehrozí obyvatelstvu další nebezpečí,“ stojí v prohlášení.

Podle deníku Telegraph mohli být Skripov a žena, která byla s ním, vystaveni syntetické droze Fentanyl. Je 10 000x silnější než heroin, používá se např. proti bolestem při nejbolavějších nádorech. Fentanylem se v roce 2016 předávkoval americký zpěvák Prince a v USA má tato látka na svědomí stovky životů. Při velkém množství může Fentanyl způsobit zástavu dýchání a smrt.

Explukovníka ruské vojenské rozvědky Skripala odsoudil ruský soud v roce 2006 ke třinácti letům vězení za špionáž ve prospěch Británie. Údajně za odměnu 100 000 dolarů poskytoval v 90. letech informace o ruských špionech působících v Evropě. V roce 2010 ho spolu s dalšími třemi osobami Moskva vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Skripalovi je v současnosti zřejmě 66 let.

Nynější incident připomíná případ z roku 2006, kdy v Británii na otravu radioaktivním poloniem 210 zemřel bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Litviněnko v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro britskou tajnou službu.

Alexander Litviněnko několik dní před smrtí.

Alexander Litviněnko několik dní před smrtí.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!